Kiska sudcoviaTASR/Andrej Galica
StoryEditor

Sudcovský stav dostal novú posilu. Kiska vymenoval 14 sudcov bez časového obmedzenia

16.05.2016, 12:31
Autor:
TASRTASR
Prezident novým sudcom pripomenul, že do funkcií nastupujú v komplikovanom období.

Prezident Andrej Kiska dnes vymenoval na návrh Súdnej rady 14 nových sudcov bez časového obmedzenia. Ide o tretiu skupinu sudcov, ktorá prešla prísnejším výberom, novozavedeným preverovaním sudcovskej spôsobilosti.

Sudcami sa stali Denisa Hiščáková (OS Spišská Nová Ves), Dominika Volkaiová, Lenka Saksunová (obe OS Košice 2), Ondrej Melišek (OS Komárno), Michal Sobolovský (OS Bratislava 5), Michal Drimák (OS Prešov), Silvia Zdráhalová Rúfusová (KS Banská Bystrica), Radoslava Strhárska (OS Banská Bystrica), Simona Lisá (OS Trebišov), Ivana Michalíková (OS Liptovský Mikuláš), Vladimír Šalamún (OS Žiar nad Hronom), Ladislav Réves, Jozef Šulek, Jana Kordošová (všetci OS Trnava).

Novým sudcom prezident zaželal, aby sa im podarilo stať sudcovskými osobnosťami. Pripomenul, že do funkcií nastupujú v komplikovanom období. "Už musíme vnímať naozaj vážnu stratu dôvery občanov vo svoj štát. Stratu dôvery vo vládu zákona a rovnosť pred zákonom," vyhlásil Kiska s tým, že práve súdnictvo a sudcovia budú mať vážny podiel na tom či sa tento trend podarí obrátiť.

V dnešných časoch, keď je viera ľudí v štát oslabená, je podľa Kisku dôležité, aby sudcovia vykonávali svoju prácu profesionálne, poctivo, nezávisle a s pokorou. Novým tváram v sudcovských talároch pripomenul, že sú súčasťou generačnej obmeny sudcov. Očakáva, že budú generáciou ochotnou a schopnou odpovedať na nedôveru a kritiku väčšou otvorenosťou, ochotou počúvať a hľadať lepšie riešenia problémov, ktorým sudcovská profesia čelí.

"Noví sudcovia, samozrejme, budú posilou, pretože sú tam prázdne miesta na jednotlivých súdoch, takže dúfajme, že sa spustí výkon spravodlivosti," zhrnula svoje očakávania predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková, ktorá sa slávnostného aktu vo Veľkej sále Prezidentského paláca zúčastnila spolu s ministerskou spravodlivosti Luciou Žitňanskou a predsedníčkou Najvyššieho súdu Danielou Švecovou.

Michal Drimák, ktorý desať rokov zastával post hovorcu Krajského súdu v Prešove očakáva po vstupe do sudcovského stavu veľkú zmenu v svojom profesijnom živote. "Doteraz som nepojednával, pôsobil som ako vyšší súdny úradník a zároveň hovorca," vysvetlil. Situácia v súdnictve je podľa neho v súčasnosti napätá, najmä kvôli vysokému nápadu vecí. "Budeme sa s tým musieť popasovať, ako noví sudcovia, tak aj sudcovia, ktorí už sú vo výkone," doplnil.

Novovymenovaná sudkyňa Ivana Michalíková nebude mať podľa jej slov problémy s otvorenosťou, na ktorú ich vyzval Kiska. Je pripravená svoje rozhodnutia sama zdôvodňovať pred verejnosťou prostredníctvom médií. "Tak ako sú všetky pojednávania verejné, tak sudca musí počítať s tým, že vystupuje verejne. Preto musí čeliť aj takým veciam, ako sú rozhovory o jeho rozhodnutiach a musí si stáť za tým, čo v súdnej sieni vysloví a ako rozhodne," ozrejmila.

01 - Modified: 2023-09-17 07:54:02 - Feat.: - Title: Súdny proces s exprezidentom Kiskom v kauze KTAG sa blíži k záveru 02 - Modified: 2023-08-04 08:19:02 - Feat.: - Title: Na súde pokračuje pojednávanie s bývalým prezidentom Kiskom, majú vypočuť znalca 03 - Modified: 2023-06-29 08:23:18 - Feat.: - Title: Začal sa proces s Kiskom v kauze KTAG, exprezident vinu popiera 04 - Modified: 2023-06-29 06:25:21 - Feat.: - Title: Dnes sa začína súd s exprezidentom Kiskom. Ide o daňovú kauzu jeho firmy 05 - Modified: 2023-06-20 14:09:12 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Na konci so silami
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2023 18:04