Už od prvého júna na Slovensku štartuje kúpacia sezóna. A tak si môžu Slováci vybrať, kam sa pôjdu v lete schladiť. Európska komisia vydala novú správu o kvalite vody na kúpanie. Slovensko v nej však neobstálo v porovnaní so zvyškom Európy najlepšie – excelentnú kvalitu u nás môžeme očakávať v 49 percentách lokalít. Nižšie percento kvalitnej vody majú na starom kontinente už iba Albánsko a Rumunsko.
Napriek tomu situácia nie je tragická. Väčšina z 33 vodných plôch, ktoré u nás Brusel sledoval, má vyhovujúce podmienky. Slabší výsledok zdôvodňuje Úrad verejného zdravotníctva počtom lokalít, ktoré do systému hodnotenia jednotlivé štáty nahlásia. „Napríklad Luxembursko nahlásilo jedenásť lokalít a z nich všetky mali výbornú kvalitu,“ povedala Martina Merková z mediálneho odboru úradu. Vysvetlila tiež, že do nášho hodnotenia sa dostali aj niektoré zavreté plochy, ktoré sa zarátali ako nevyhovujúce, aj keď mali v minulosti výbornú kvalitu. Väčšina z ich bola neprístupná pre rekonštrukciu a boli napríklad vypustené.
Všeobecne môže za znečistenie vody v Európe hlavne kanalizácia a odtok z poľnohospodárskych podnikov. Napriek tomu sa situácia zlepšuje. „Čoraz viac lokalít nielenže spĺňa minimálne požiadavky, ale dosiahlo aj výbornú kvalitu vody. V niektorých mestách sa ľudia môžu kúpať dokonca aj v kúpaliskách v prístavoch,“ povedal Hans Bruyninckx, výkonný riaditeľ Európskej environmentálnej agentúry. Do kolónky „excelentná kvalita“ sa za posledné štvrťstoročie dostalo skoro o tretinu viac vodných plôch ako v minulosti.
Slovensko zvyšuje kvalitu najmä spomínanou rekonštrukciou vodných nádrží. V rámci nej sa napríklad v tomto roku zatvorí Kunovská priehrada pri Senici, ktorú komisia označila ako jedinú za nevyhovujúcu na kúpanie.
Kúpanie v Zemplínskej šíraveTASR/Roman Hanc
StoryEditor
Brusel u nás meral kvalitu vody. Pozrite si výsledky
V európskom rebríčku kvality vodných plôch sme na chvoste. Excelentnej vody je u nás menej.