StoryEditor

Kauza okolo Dankovho ministra nekončí. Vyšetrujú ho kvôli pôžičke pre finančnú skupinu

31.05.2016, 08:39
Autor:
lmlmTASRTASR
Podľa Krajskej prokuratúry nebola pochybná pôžička pre Slavia Capital preverená dostatočne a na túto kauzu si teraz posvieti bratislavská okresná prokuratúra.

Kauzu okolo ministra školstva Petra Plavčana budú opäť vyšetrovať. Krajská prokuratúra zistila, že možné pochybenia v Študentskom pôžičkovom fonde (ŠPF) neboli preverené dostatočne a posunula prípad na bratislavskú okresnú prokuratúru, píše denník SME

Prípad prešetrí okresná prokuratúra

Nový minister školstva Plavčan (nominant SNS) mal v Študentskom požičkovom fonde nezákonným spôsobom požičať finančnej skupine Slavia Capital 5,5 milióna eur. V tom čase bola členkou predstavenstva vo finančnej skupine aj jeho manželka Viera Plavčanová.

Poznatok odôvodňujúci podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku bol vyťažený na samostatné konanie a odovzdaný na ďalšie konanie Okresnej prokuratúre Bratislava I,“ potvrdil pre denník námestník a hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Oliver Janíček.

Okrem pôžičky pre Slavia Capital bude prokuratúra prešetrovať aj platenie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti za desiatich zamestnancov fondu vrátane ich rodín. Štát to malo stáť približne 8 800 eur.

Plavčan obvinenia popieral

Na túto kauzu upozornil na viacerých brífingoch v apríli tohto roka nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Beblavý hovoril aj o tom, že Plavčan dostával v rokoch 2006 až 2011 najviac odmien zo všetkých ľudí zo ŠPF. „Bol hlavný prospechárom," vyhlásil Beblavý.

Podľa poslanca Plavčan porušil zákon o štátnej službe, pretože štátny zamestnanec nemôže poberať odmenu a iný príjem, čím dopustil, závažného priestupku.

Beblavý ďalej tvrdí, že fond investoval do Slavie Capital nie kvôli študentom, ale kvôli odmenám orgánov a svojho manažmentu. Podľa Beblavého, ak by investícia neprinášala zisk, bola by stratou pre štát a študentov.

Plavčan všetky obvinenia ohľadom kauzy odmietol. Vyhlásil, že jeho prioritou je teraz urobiť najväčšiu reformu v školstve za posledných 25 rokov. „Všetky tie obvinenia boli predmetom podania, ktoré bolo pred piatimi rokmi. Polícia aj dozorujúci prokurátori ich označili ako nedôvodné," vyhlásil Plavčan.

Minister školstva Peter Plavčan sa o kauze vyjadroval v rozhovore pre HNtelevíziu:

01 - Modified: 2022-06-28 15:19:11 - Feat.: - Title: Budaj ostáva vo funkcii šéfa envirorezortu, plénum ho neodvolalo 02 - Modified: 2021-12-20 07:11:43 - Feat.: - Title: Sandberg Capital uzatvára svoj druhý fond. Chce pomôcť firmám v regióne 03 - Modified: 2021-06-07 12:44:49 - Feat.: - Title: Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský stiahol svoju demisiu 04 - Modified: 2021-05-25 17:55:24 - Feat.: - Title: Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský podá demisiu 05 - Modified: 2021-01-01 19:35:58 - Feat.: - Title: Naď dal prešetriť únik zo zdravotného záznamu Lučanského. Na situáciu reagoval aj syn exšéfa polície
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2022 20:26