StoryEditor

Slovensko má nový Covid automat. Pozrite si, ako to bude fungovať pri zhoršení situácie

10.08.2021, 19:03
Autor:
TASRTASR
Nový automat, podľa ktorého sa riadia protipandemické opatrenia, schválila v utorok vláda na svojom online rokovaní.

Covid automat bude mať po novom päť farieb a namiesto národného prístupu preferovať okresný, ktorý zohľadní mieru zaočkovanosti rizikových skupín v regióne. Nový automat, podľa ktorého sa riadia protipandemické opatrenia, schválila v utorok vláda.

Nový Covid automat zavádza päť farieb rizikovosti okresov - od zelenej (monitoring), cez oranžovú (ostražitosť), červenú (1. stupeň ohrozenia), bordovú (2. stupeň ohrozenia), až po čiernu (3. stupeň ohrozenia).

Do úvahy sa má brať aj zaočkovanosť

Pri zmene farby sa má brať do úvahy okrem počtu nakazených napríklad aj zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov. Čím viac očkovaných v tejto skupine ľudí bude daný okres mať, tým bude väčšia šanca, že sa posunie do lepšej farby a napriek číslu nakazených v ňom budú platiť miernejšie opatrenia.

​"Očkovanie osôb 50 plus znamená, že okres sa automaticky dostane do nižšej farby, pretože toto očkovanie predstavuje obrovský benefit pre zdravotnícky systém, ktorý sa odľahčí," vysvetlil vedúci Inštitútu zdravotníckych analýz (IZA) Matej Mišík. COVID automat sa bude aktualizovať každý týždeň, vždy na druhý až tretí pracovný deň.

Od pondelka

Nová farba okresu a s tým spojené opatrenia by mali vstúpiť do platnosti nasledujúci pondelok, vo výnimočných situáciách aj skôr.

Prevádzky sa po novom budú sami rozhodovať, či budú púšťať iba zaočkovaných, alebo zaočkovaných, testovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie Covid-19, alebo všetkých vrátane neočkovaných a netestovaných.

Podľa toho sa potom budú odvíjať aj ďalšie opatrenia. Ide napríklad o to, koľko ľudí môže byť v prevádzke, pričom platí, že v prípade očkovaných to bude bez obmedzenia počtu, a to až do čiernej farby okresu.

Lengvarský avizoval aplikáciu

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) avizoval tiež aplikáciu, ktorá umožní obchodníkom kontrolovať tzv. COVID pasy. V prípade, že si človek vyberie test, bude potrebovať antigénový, nie starší ako 24 hodín, alebo PCR test, nie starší ako 72 hodín.

"Prevádzky by to mali dopredu oznámiť, v akom režime fungujú a jeden z predpokladov, aby to fungovalo, je, že sa to bude dôsledne kontrolovať. Ak vybraný režim prevádzky nedodržia, budú sankcie. Presné detaily bude definovať Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vo vyhláške," spresnil Mišík. Možnosť vybrať si z troch režimov fungovania sa nevzťahuje na obchody. Dôvodom je, že v nich ľudia trávia menej času a mnohé z nich slúžia na zabezpečenie nevyhnutých životných potrieb.

Pandémia koronavírusu (10.8.) 19:28 Nový Covid automat prijala v utorok vláda jednohlasne s minimálnymi technickými úpravami, povedal Lengvarský 19:18 Pokiaľ nebude situácia dramaticky horšia, čo nepredpokladám vzhľadom na zaočkovanosť, tak masívny tvrdý lockdown nepredpokladám, povedal minister Lengvarský. 19:15 Vláda je uzrozumená s tým, že sa v niektorých okresoch bude musieť prijať núdzový stav. 19:15 Testy budú vykonávané v nemocniciach a budú stáť 5 eur ako manipulačný poplatok. V niektorých to začne fungovať už od zajtra a od pondelka potom vo všetkých, povedal Lengvarský. 19:11 Neboli závažné pripomienky, len sme potrebovali vystveliť nejaké detaily, hovorí Lengvarský na brífingu po rokovaní vlády. 19:10 Od pondelka bude deväť okresov v stupni ostražitosti Od pondelka bude podľa Covid automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Všetky ostatné okresy sú v stupni monitoringu. 19:09 Schválili nový Covid automat COVID automat bude mať po novom päť farieb a namiesto národného prístupu preferovať okresný, ktorý zohľadní mieru zaočkovanosti rizikových skupín v regióne. Nový automat, podľa ktorého sa riadia protipandemické opatrenia, schválila v utorok vláda. 10:05 Aktuálna bilancia Prostredníctvom 8193 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok na Slovensku 101 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli dve obete.  07:49 Údaje z portálu Worldometer

Zdroj: Worldometer

01 - Modified: 2022-10-04 11:23:01 - Feat.: - Title: Hromadné výpovede podalo vyše 2100 lekárov z 31 nemocníc 02 - Modified: 2022-10-03 18:09:57 - Feat.: - Title: Lengvarský: S lekármi plánujeme intenzívny dialóg. Nedosiahnutie dohody je krajná možnosť 03 - Modified: 2022-09-30 08:06:29 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pozitivita PCR testov dosiahla vyše 36 percent, pribudli dve obete 04 - Modified: 2022-09-29 18:29:13 - Feat.: - Title: Analytik Zachar o výpovediach lekárov: Nie je možné všetku vinu hodiť len na túto vládu 05 - Modified: 2022-09-29 14:55:12 - Feat.: - Title: Výpovede v nemocniciach: Podľa Lengvarského sú lekári uvádzaní do omylu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. október 2022 23:53