TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Obvineného exšéfa inšpekcie prepustia z väzby, s prokurátorom uzavrel dohodu

17.08.2021, 11:09
Autor:
TASRTASR
Dohodu o vine a treste musí ešte schváliť Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel v utorok dohodu o vine a treste s obvineným exriaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriánom Szabóom.

Potvrdil to hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Na uzavretie dohody upozornil Denník N.

"Prokurátor ÚŠP uzavrel 17. augusta dohodu o vine a treste s obvineným Adriánom Sz., trestne stíhaným pre zločin prijímania úplatku. Menovanému sa navrhuje uložiť trest odňatia slobody vo výmere troch rokov, ktorý sa podmienečne odkladá. Obvinenému sa zároveň navrhuje uložiť probačný dohľad v skúšobnej dobe, ktorá bola stanovená na päť rokov," dodal Skladan.

Súčasťou dohody o vine a treste je podľa hovorcu tiež návrh na uloženie peňažného trestu vo výške 25.000 eur a trestu prepadnutia veci. Konkrétne dvoch mobilných telefónov a televízneho prijímača.

"Obvinenému sa tiež navrhuje uloženie trestu zákazu činnosti, spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa na dobu sedem rokov," objasnil.​

Adriána Szabóa by mali v utorok aj prepustiť z väzby z nitrianskej väznice. Dohodu o vine a treste musí ešte schváliť Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

"Obhajoba obvineného Adriána Sz. sa nebude vyjadrovať k postupom a rozhodnutiam orgánov činných v trestnom konaní,“ povedal obhajca Zoltán Perhács.

O väzobnom stíhaní Szabóa rozhodol 14. júna právoplatne senát Najvyššieho súdu. Sťažnostný súd tak zrušil rozhodnutie ŠTS v Pezinku, ktorý Szabóa 5. júna nezobral do väzby.

Podľa senátu Najvyššieho súdu bola obava, že by mohol ovplyvňovať svedkov, teda je naplnený dôvod kolúznej väzby.

Adriána Sz. a bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Bernarda Slobodníka a bývalého funkcionára NAKA Mariána K. stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.

NAKA zadržala Adriána Szabóa 3. júna. Celkovo obvinila troch ľudí. Korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti, minimálne v hodnote 20-tisíc eur.

Úplatky mal dostať od Slobodníka. Ten je jediným priamym svedkom v prípade. Slobodník podľa najnovších mediálnych informácií má tiež uzavrieť s prokurátorom ÚŠP dohodu o vine a treste.

Vláda 16. júna odvolala Adriána Szabóa. z funkcie riaditeľa ÚIS. Odvolanie odporučili členovia Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Vedením ÚIS je dočasné poverený Peter Scholtz.

01 - Modified: 2023-12-08 13:29:45 - Feat.: - Title: Politologička o zrušení špeciálnej prokuratúry: Ficov krok je predvojom avizovaných Trumpových plánov 02 - Modified: 2023-12-07 14:15:31 - Feat.: - Title: Budúci kriminálnici sa určite potešia 03 - Modified: 2023-12-05 12:12:04 - Feat.: - Title: Žilinka odmieta verejné spochybňovanie krajských prokuratúr. Zneisťuje to verejnosť, tvrdí 04 - Modified: 2023-11-23 13:11:43 - Feat.: - Title: Prokurátor navrhol upustiť od trestu pre Pavla Ruska v kauze Maják nádeje 05 - Modified: 2023-11-22 10:11:21 - Feat.: - Title: Prokuratúra v poľskom meste Lublin obvinila 16 ľudí zo špionáže pre Rusko, hrozí im až desať rokov za mrežami
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
10. december 2023 23:49