Ministerstvo zdravotníctva
StoryEditor

Slovensko daruje Ukrajine a Čiernej Hore 70-tisíc vakcín od AstraZenecy

23.08.2021, 15:05
Autor:
mahomaho
Minister zahraničia Ivan Korčok uviedol, že darovaním vakcín vyjadrujeme solidaritu s našimi partnermi a prispievame k boju s covidom na globálnej úrovni. 

Slovensko daruje vakcíny proti koronavírusu Ukrajine a Čiernej Hore. Informuje o tom ministerstvo zahraničných vecí. 

Na Ukrajinu posielame 60-tisíc dávok vakcín AstraZeneca. Do Čiernej Hory pôjde 10-tisíc dávok od rovnakého výrobcu. 

Minister zahraničia Ivan Korčok uviedol, že darovaním vakcín vyjadrujeme solidaritu s našimi partnermi a prispievame k boju s covidom na globálnej úrovni. 

"Očkovanie považujem za najúčinnejší spôsob boja s pandémiou a je dôležité, aby očkovacie látky boli k dispozícii tam, kde sú v danom momente najviac potrebné. Zdieľaním vakcín so zahraničnými partnermi zároveň pomáhame aj sebe, keďže pandémiu nemôžeme poraziť v rámci hraníc jedného štátu,“ hovorí Korčok.

Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského je v súčasnosti očkovanie jediným nástrojom, ktorý chráni pred vážnym priebehom ochorenia covid-19.

"Celý proces očkovania veľmi pozorne z ministerstva manažujeme, preto akonáhle sme uvideli priestor z hľadiska efektívnosti využitia vakcín, ktoré máme aktuálne k dispozícii, sme sa rozhodli pomôcť v oblasti očkovania aj zahraničným partnerom, nakoľko ochorenie COVID-19 je jeden z kľúčových bodov na riešenie nielen na Slovensku, ale aj za hranicami,“ povedal Lengvarský.

Poskytnutie vakcín zabezpečuje ministerstvo zdravotníctva v koordinácii s rezortami diplomacie a vnútra. Darovanie vakcín tretím krajinám je koordinované s Európskou komisiou.

Ministerstvo zahraničia zdôraznilo, že darovaním vakcín Ukrajine a Čiernej Hore nie sú ohrozené potreby Slovenska súvisiace s očkovaním.

V úsilí o poskytnutie prebytočných vakcín aj ďalším krajinám chce štát pokračovať. 

"Týmto spôsobom sa zároveň Slovensku otvoria možnosti na flexibilné získavanie vakcín od zahraničných partnerov v závislosti od aktuálnych potrieb," dodal rezort diplomacie. 

01 - Modified: 2022-12-05 07:46:00 - Feat.: - Title: Čínske mestá začali uvoľňovať proticovidové opatrenia. Otvárajú sa obchody, na cestu v MHD netreba test 02 - Modified: 2022-12-04 09:32:01 - Feat.: - Title: Čínskeho prezidenta nepresvedčili ani protesty. Naďalej odmieta zahraničné vakcíny 03 - Modified: 2022-12-04 09:11:19 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo vyše 40 prípadov, ochoreniu podľahol jeden človek 04 - Modified: 2022-12-04 08:00:00 - Feat.: - Title: Hovoria jej ukrajinská Atlantída. Stalin uprednostnil ekonomiku pred ľudskými životmi 05 - Modified: 2022-12-04 05:46:57 - Feat.: - Title: Tempo bojov na Ukrajine sa spomalí. Obe strany sa budú pripravovať na novú ofenzívu, znie z USA
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2022 22:42