StoryEditor

Výdavky na obranu v NATO mierne rastú. Slovensko je deviate od konca

04.07.2016, 19:25
Podľa šéfa NATO Jensa Stoltenberga je to pozitívny signál a rast musí pokračovať.

Európski členovia Severoatlantickej aliancie a Kanada zvýšia tento rok podľa aktuálnych odhadov bruselskej centrály výdavky na obranu celkovo o tri percentá, teda zhruba o 8 miliárd dolárov. 

"Vlani po dlhom období poklesu sme zaznamenali malé zvýšenie celkových výdavkov na obranu zo strany európskych spojencov a Kanady. Tento rok predpokladáme, že výdavky porastú viac," uviedol Stoltenberg.

Najnovšie odhady bruselskej centrály Aliancie podľa neho počítajú s celkovým rastom až o tri percentá, čo predstavuje približne 8 miliárd dolárov. Do obrany viac investuje 22 z 28 členských krajín. Okrem toho 18 členov zvyšuje obranné výdavky určené na výzbroj, výskum a vývoj.

"Míňame viac a utrácame lepšie. Ale je pred nami veľmi dlhá cesta a musíme zachovať dynamiku," dodal Stoltenberg. Pripomenul, že sa na postupnom zvyšovaní výdavkov na obranu spojenci dohodli pred dvoma rokmi na summite vo Walese. Vlani štatistiky ukázali v medziročnom porovnaní nárast len ​​o 0,6 percenta, tohtoročný odhad je tak päťkrát vyšší.

NATO výdavky NATO

Stoltenberg však zároveň upozornil, že len minimum krajín zatiaľ vynakladá na obranu sľubované dve percentá z hrubého domáceho produktu, ako sa členské krajiny pri vstupe do NATO zaviazali. Túto hranicu by mala väčšina krajín dosiahnuť do roku 2020.

Výnimkou sú dlhodobo Spojené štáty, kde obranné výdavky predstavujú približne 3,5 percenta HDP. USA už roky nesú hlavnú ťarchu výdavkov NATO a stále silnejšie volajú po vyššom podiele Európy na jej obrane. Cez dve percentá HDP investujú len Grécko, Británia, Estónsko a presne dve percentá sa tento rok snaží udržať Poľsko.

NATO výdavky 2 NATO

Slovenská republika je v tomto smere až na deviatej priečke od konca. Vlani podľa štatistík NATO dalo Slovensko na svoju obranu 1,14 percenta HDP. Odhad pre tento rok je 1,16 percenta.

Kritici percentuálneho vyjadrovania podielu obranných výdavkov na obranu ale namietajú, že takéto údaje nič nehovoria o tom, ako efektívne je naplnená potreba obranyschopnosti daného štátu. Či je to veľa, alebo málo pre jeho ozbrojené sily vzhľadom k ich početnému stavu a technologickej úrovni. Navrhujú preto počítať len prírastky v absolútnych číslach.

nato výdavky 3 NATO

01 - Modified: 2022-09-28 14:35:17 - Feat.: - Title: Čaputová ratifikovala vstup Fínska a Švédska do NATO. Teším sa z našich nových spojencov, vyhlásila 02 - Modified: 2022-09-28 11:06:00 - Feat.: - Title: Poľsko chce ráznu reakciu: Ak Rusi pristúpia na jadrový útok, NATO by malo použiť devastačnú konvenčnú silu 03 - Modified: 2022-09-27 17:24:00 - Feat.: - Title: Stoltenberg v rozhovore so Zelenským zopakoval, že NATO neuzná falošné referendá 04 - Modified: 2022-09-27 16:51:54 - Feat.: - Title: Heger poďakoval poslancom za súhlas so vstupom Švédska a Fínska do NATO 05 - Modified: 2022-09-27 16:14:20 - Feat.: - Title: Ministri Káčer a Naď vítajú súhlas parlamentu so vstupom Fínska a Švédska do NATO
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2022 11:28