StoryEditor

Tisíce ľudí hlásia nedostatok liekov, Drucker to chce zmeniť

20.08.2016, 11:17
Zabrániť vývozu liekov by mal nový zákon rezortu zdravotníctva, ktorý schválila vláda.

Nemáme. Odpoveď od lekárnikov, na ktorú si zvykli mnohí slovenskí pacienti zháňajúci lieky na zrážanlivosť krvi, cukrovku, epilepsiu či vysoký krvný tlak. Za nedostatkom stál reexport liekov do zahraničia. Zabrániť vyvážaniu liekov do cudziny sa snaží nový zákon z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorý odklepla vláda.

Radšej za hranice
Najväčší nedostatok je liekov na zrážanlivosť krvi. „Dostať sa v lekárni ku Fraxiparinu je problém už niekoľko mesiacov. Teraz sa navyše nedajú zohnať ani obyčajné kvapky Ophtalmo-Septonex,“ opísala vlastnú skúsenosť Mária Ondrišová z Trnavy. Už dlhšie na to poukazovala Asociácia na ochranu práv pacientov, ktorá spolu so Slovenskou lekárenskou komorou zbierala hlásenia z lekární o chýbajúcich liekoch. „Pomaly to vychádza tak, že na každé závažnejšie ochorenie je nejaký liek nedostatkový,“ povedala prezidentka asociácie Katarína Kafková s tým, že sa to týka aj vakcín.

Lieky zo Slovenska sú atraktívne pre vývoz do zahraničia, pretože tu sa dajú lacno nakúpiť a na Západe draho predať. Pred štyrmi rokmi sa totiž na Slovensku začali referencovať ceny liekov a odvtedy nemôžu byť drahšie, ako je priemer troch najnižších cien pre daný liek v krajinách Európskej únie.

Stopka pre distribučné firmy
Zakázať vývoz liekov za hranice sa ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi nepodarilo, narazil na odpor Európskej komisie, ktorá to považovala za porušenie voľného obchodu. Nová legislatíva, ktorú v stredu schválil kabinet Roberta Fica, vývoz povoľuje, ale len výrobcom a držiteľom registrácie. Tí sú podľa analytika inštitútu INEKO Dušana Zachara povinní zo zákona najprv zabezpečiť dostatok liekov na slovenskom trhu, inak prídu o povolenie.


Na distribučné firmy však zatiaľ platí iný meter. „Distribučky takúto povinnosť nemajú, preto môžu ľahšie reexportovať a nijakým spôsobom ich to negatívne neovplyvní, čiže sa nemusia obávať straty licencie,“ vysvetlil Zachar. Ako sa píše v predkladacej správe návrhu zákona, po zavedení referencovania dokonca vzrástol počet distribučiek, ktorých jedinou činnosťou bol vývoz liekov do iných krajín únie. Práve takým klepne Drucker novou legislatívou po prstoch.

Nádej na dostatok liekov
Na novú legislatívu sa spoliehajú aj lekárnici. Podľa prezidenta Slovenskej lekárenskej komory Ondreja Sukeľa novela definuje slovenských pacientov ako jediný cieľ celého liekového reťazca. „Je pravdepodobné, že výrazne obmedzí nekotrolovaný vývoz liekov zo Slovenska a nepomôže ich dostupnosti,“ myslí si Sukeľ.

Podľa Zachara sú niektoré obmedzenia legitímne, nesmú však byť neproporcionálne. Vidí však aj iné možnosti, ako napríklad uvoľnenie referencovania napríklad na úroveň priemeru šiestich najlacnejších krajín v únii, čím sa lieky stanú o čosi menej atraktívne pre vývoz. Takisto aj administratívne opatrenia, ktoré zvýšia náklady na reexport. „Či už sú to zvýšené a prísnejšie kontroly, zvýšené a efektívne vymáhané sankcie za porušovanie už aj teraz platných pravidiel, napríklad pri nahlasovaní vývozov liekov, zvýšená administratívna záťaž pri kolobehu lieku, obmedzovanie subjektov, ktorí sú oprávnení obchodovať s liekmi a podobne,“ vymenoval Zachar.

Infografika HN

01 - Modified: 2023-02-03 10:02:58 - Feat.: - Title: Prečo neužívať lieky pred športovým výkonom? 02 - Modified: 2023-02-05 23:00:00 - Feat.: - Title: V oblasti IT bezpečnosti vládne u zdravotníkov naivita. Neuvedomujú si hrozby 03 - Modified: 2023-01-26 13:48:43 - Feat.: - Title: Situácia s nedostatkom liekov by sa mohla upokojiť v marci, tvrdí ŠÚKL 04 - Modified: 2023-01-26 10:55:53 - Feat.: - Title: Vláda v zdravotníctve zlyháva, trpieť budú pacienti, tvrdí Bittó Cigániková. Môže prísť k strate financií 05 - Modified: 2023-01-25 23:00:00 - Feat.: - Title: ROZHOVOR: Pacient pocíti zlepšenie kvality vrátane tej medicínskej. Z hľadiska služieb na hotelovej úrovni
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. február 2023 04:48