TASR/Lukáš Grinaj
StoryEditor

Je nepochybné, že nám bude vládnuť stabilná koalícia, tvrdí politológ

19.08.2016, 16:03
Autor:
TASRTASR

Je logické, že sa takýmto spôsobom menia pomery vo vládnej koalícii. Pre TASR to uviedol politológ Grigorij Mesežnikov, podľa ktorého povolebný vývoj de facto vymazal Sieť ako parlamentnú stranu. Reagoval tak na dnešné vyhlásenie premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý oznámil, že minister dopravy Roman Brecely (Sieť) sa vzdá svojej funkcie a koaliční partneri sa dohodli na zúžení štvorkoalície na trojkoalíciu.

"Štvorkoalícia bola od začiatku taká formálna, pretože boli tri poslanecké kluby a jedna skupina poslancov, ktorí nemali poslanecký klub," povedal Mesežnikov, podľa ktorého nemá Sieť nijakú budúcnosť a už v priebehu posledného mesiaca sa ukázala ako mŕtva strana.

Podľa politológa bola pre Most-Híd toto vhodná príležitosť na rozšírenie svojho politického vplyvu a strana Bélu Bugára sa teraz ocitla v rovnakej "váhovej kategórii" ako SNS, vo vláde i v parlamente. "Z hľadiska vzťahov medzi vládnou koalíciou a opozíciou nedochádza však k nijakým zmenám. Iné by bolo, ak by sa pätica odídencov zo Siete rozhodla, že vládnu koalíciu opustí," podotkol Mesežnikov.

To, že sa štvorkoalícia mení na trojkoalíciu, bola podľa politológa Jána Baránka jedna z alternatív, no nič sa ňou nemení. "Všeobecne je jasné, čím menej prvkov má koalícia, tým je predpoklad, že bude jednoduchšie fungovať. Či sa to naplní, je však druhá vec," povedal pre TASR Baránek. Otvorenie koaličnej zmluvy vníma skôr ako formalitu a problémy by to nemalo predstavovať. Nedávne vyhlásenia Brecelyho, že by bolo vypovedanie koaličnej zmluvy politickým hazardérstvom, vníma ako jeho neúčinnú snahu o posilnenie pozície. "Katastrofa pre Sieť je už ukončená, táto strana je mŕtva," podotkol Baránek.

Politológ Michal Horský vníma vyhlásenie Fica ako dobrú správu. "Premiér oznamuje iba to, čo je v duchu a logike zastupiteľskej demokracie," skonštatoval pre TASR s tým, že Sieť stratila silu počtom hlasov v parlamente a musela predpokladať, že jej nový predseda Brecely si svoje ministerské kreslo neudrží. "Je nepochybné, že v najbližších mesiacoch, či už sa otvorí, alebo nie koaličná zmluva, nám bude vládnuť stabilná koalícia," poznamenal Horský.

01 - Modified: 2022-12-05 17:49:57 - Feat.: - Title: Heger: Ak máme pomáhať ľuďom, nemôžu sa zavádať výdavkové limity. EK chápe, že sme v kríze 02 - Modified: 2022-12-05 13:47:08 - Feat.: - Title: Zdravotnícke organizácie vyzvali, aby zmenám z memoranda predchádzala diskusia 03 - Modified: 2022-12-05 12:59:46 - Feat.: - Title: Rezorty majú nahlásiť prostriedky z eurofondov na dotovanie energií, rozhodla vláda 04 - Modified: 2022-12-05 11:05:12 - Feat.: - Title: Vláda schválila stabilizačné príspevky pre zdravotníkov vo výške päťtisíc eur 05 - Modified: 2022-12-05 09:39:11 - Feat.: - Title: Vyjadrenia ministrov pred rokovaním vlády
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2022 20:02