Policajný prezident Peter Kovařík sa rozhodol rezignovať na svoju funkciu. Oznámil to dnes na tlačovom brífingu. Dnes ju doručil na ministerstvo vnútra.
"Pán minister môj návrh rešpektoval," povedal Kovařík.
Kovařík svoj odchod navrhol k 15. septembru. Ako dôvod uviedol návštevu pápeža, ktorú musí zbor zvládnuť.
Nechce kaziť meno policajného zboru
"Celú svoju profesionálnu kariéru a najmä posledný rok som bojoval za to, aby som zvyšoval dôveryhodnosť policajného zboru," povedal.
"Bez ohľadu na to, aký mám na to trestné stíhanie názor, musím rešpektovať stav, ktorý aktuálne je, a ten je, že som obvinený," uviedol Kovařík.
Kovařík tvrdí, že si nevie predstaviť zotrvať vo funkcii policajného šéfa ako obvinený. "Som si vedomý zodpovednosti za svoje rozhodnutie, ktoré som urobil v čase, keď prebiehal zásah, a som pripravený brániť sa. Tak, ako je popísaný skutok, podľa mňa to nie je trestný čin," vyhlásil.
Kovařík hovorí, že po svojej rezignácii odchádza úplne z policajného zboru. Nevidí prínos v tom, keď by ako trestne stíhaný figuroval na niektorej z nižších pozícií. "Chcem si teraz oddýchnuť chvíľu a potom chcem žiť normálny život," povedal o svojej budúcnosti.
Vedením polície by podľa Kovaříka po jeho odchode mala byť dočasne poverená súčasná prvá viceprezidentka Jana Maškarová.
Reakcia Mikulca
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) si váži rozhodnutie Kovaříka odísť z funkcie policajného prezidenta. Vníma to ako štátnické gesto. Minister je presvedčený, že obvinenie Kovaříka bolo účelové a že sa nedopustil žiadneho protiprávneho konania. Mikulec tiež dodal, že Kovařík má jeho dôveru. O ďalšom postupe bude informovať v najbližších dňoch.
"Vážim si to, že pristúpil k takémuto kroku napriek tomu, že som, rovnako ako on, presvedčený, že sa nedopustil žiadneho protiprávneho konania. Moju dôveru má a vždy mal. Skutočnosť, že sa rozhodol z funkcie odísť preto, aby chránil česť a dôveryhodnosť Policajného zboru, svedčí o jeho vysokom morálnom kredite, snahe chrániť Policajný zbor a ísť príkladom pre jeho príslušníkov," povedal v stanovisku minister.
Mikulec dodal, že si Kovaříka váži nielen ako prezidenta Policajného zboru, ale aj ako človeka. "Vážim si jeho rozhodnutie o to viac, že mám zásadné pochybnosti o obvinení, ktoré mu bolo vznesené. Som presvedčený, že toto obvinenie bolo účelové," pripomenul.
Obvinenie policajného prezidenta
Krajská prokuratúra v Bratislave obvinila 26. augusta Kovaříka zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.
Kovařík už skôr označil svoje stíhanie za pokračovanie tlaku na políciu kvôli vyšetrovaniu citlivých káuz NAKA a proti obvineniu podal sťažnosť. Prokuratúra ho obvinila kvôli tomu, že v júli prerušil akciu policajnej inšpekcia voči svedkom v prípadoch, ktoré NAKA vyšetruje.
Dvaja zo spomínaných svedkov - Matej Zeman a Peter Petrov, ktorých policajná inšpekcia obvinila okrem iného z krivej výpovede, utiekli. Jedného z nich medzitým zadržali príslušníci NAKA, Zeman požiadal o azyl v Chorvátsku. Podľa Kovaříka policajná inšpekcia porušila pri spomínanom zásahu interné predpisy.
Kovařík bol od septembra 2020 poverený dočasným riadením Policajného zboru. Koncom januára 2021 ho po výberovom konaní do funkcie prezidenta Policajného zboru vymenoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
Správu budeme aktualizovať.