SNP vojaci bojeTASR
StoryEditor

Za našu slobodu bojovali v SNP aj Rómovia, o ich husárskych kúskoch sa rozprávali legendy

29.08.2016, 00:00
Autor:
TASRTASR
Historička a etnologička Zuzana Kumanová upozorňuje, že pod hrdinské príbehy SNP sa podpísali aj Rómovia.

Výročie Slovenského národného povstania (SNP) je príležitosťou pripomenúť činy ľudí, ktorí riskovali i obetovali svoj život v boji za slobodu a demokraciu. 

Uznanie od americkej vlády

Do pozornosti dáva Kumanová činy Antona Facunu. Od októbra 1941 pôsobil tento rodák zo Sklabine v slovenskej armáde, slúžil v ružomberskom delostreleckom pluku a s ním sa zúčastnil aj na bojoch na východnom fronte.

"Po návrate na Slovensko v decembri 1943 ho pridelili k technickej brigáde do Talianska. Tam prebehol k partizánskej skupine Rinoldo, ktorá operovala v oblasti Perugie," ozrejmila historička.

Do bojov v SNP aktívne zasiahol na jar 1944. V Ríme sa skontaktoval s československou vojenskou misiou a ako tlmočník sa s americkou výsadkárskou jednotkou dostal na povstalecké územie.

"Zaradený bol do skupiny Day ako sprievodca a pomocník pod krycím menom Anton Novák," priblížila Kumanová. Počas povstania sa podľa jej slov o husárskych kúskoch Facunu rozprávali legendy, Nemci mali dokonca za jeho hlavu vypísať finančnú odmenu.

"Po vojne sa Facuna dočkal československej medaily za účasť na SNP a aj uznania americkej vlády," dodala historička.

Róm veliteľom skupiny

Poukázala aj na to, že ústne svedectvá z predchádzajúcich desaťročí spomínajú dokonca samostatnú partizánsku skupinu, ktorú mal viesť Róm - partizán Oračko.

Pochádzal z Chmeľova a práve v okolí obce mala operovať jeho skupina. "Táto téma však nebola doposiaľ dostatočne spracovaná a vyžadovala by hlbší archívny výskum," priznala Kumanová.

Historička a etnologička odhaduje, že počas SNP prišlo o život približne 1400 Rómov. Pripomenula, že po vypuknutí povstania Nemci zintenzívnili represálie voči rómskemu obyvateľstvu.

"Dôvodom bolo nielen aktívne pôsobenie Rómov medzi partizánmi, ale aj obvinenie z napomáhania a spolupráce s odbojom," uviedla Kumanová.

Väčšina týchto protirómskych akcií sa odohrala od novembra 1944 do januára 1945, pričom najintenzívnejšie represálie boli na tzv. povstaleckom území. "Z geografického hľadiska môžeme vymedziť lokality v okolí Hnúšte, Tisovca, v oblasti Banskej Bystrice a Horehronia," spresnila historička.

Ďalšie lokality sa nachádzajú v okolí Zvolena, Detvy, Lovinobane, Krupiny, Svätého Kríža nad Hronom, od Kremnice smerom k turčianskemu regiónu. Ojedinele sa uskutočnili aj na Považí, Záhorí a v humenskom regióne.

Od augusta tohto roku pripomína aktívnu účasť i obete Rómov v SNP pamätná tabuľa v Múzeu SNP v Banskej Bystrici.

01 - Modified: 2023-03-20 13:29:13 - Feat.: - Title: Otestujte sa: Na tieto otázky z dejepisu poznajú odpovede žiaci základnej školy. Trúfate si ho dať na sto percent? 02 - Modified: 2023-03-20 12:28:37 - Feat.: - Title: Legendy, ktoré jazdili aj po našich cestách. Spoznáte v kvíze ikonické autá 90. rokov? 03 - Modified: 2023-03-20 11:05:00 - Feat.: - Title: Arizácie vrhajú tieň na Slovensko dodnes, väčšina ich aktérov sa po vojne nedostala ani pred súd 04 - Modified: 2023-03-20 11:08:21 - Feat.: - Title: Objav, aký tu ešte nebol. Na Sibíri našli dokonale zachovalého prehistorického medveďa, vedci vedia aj to, čo naposledy jedol 05 - Modified: 2023-03-18 08:05:00 - Feat.: - Title: Každý má v sebe kus neandertálca. Kríženie s príbuzným ľudským druhom prinieslo našim predkom aj mnoho výhod
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
21. marec 2023 15:43