Rozpočet Európskej únie je financovaný vlastnými zdrojmi a inými príjmami. Medzi vlastné zdroje patria príjmy, ktoré sú pridelené Únii a využívajú sa na financovanie rozpočtu Únie. Ostatné príjmy tvoria napríklad pokuty, dane a iné zrážky z platov zamestnancov inštitúcií EÚ, bankové úroky či príspevky z nečlenských krajín na vybrané programy EÚ. Takéto príjmy zabezpečujú iba malý podiel financovania rozpočtu. V roku 2015 mala Európska únia rozpočet 145 miliárd eur. Rozpočet EÚ sa využíva napríklad na zlepšenie dopravných, energetických a komunikačných prepojení medzi krajinami EÚ, ochranu životného prostredia v Európe, zvýšenie konkurencieschopnosti európskeho hospodárstva vo svete a pomoc európskym vedcom a výskumníkom, aby spolupracovali.
Dve oblasti s najväčším podielom rozpočtových prostriedkov sú inteligentný a inkluzívny rast v EÚ a bezpečnosť potravín a zabezpečenie ich dodávok, inovačné poľnohospodárstvo a efektívne a udržateľné využívanie pôdy a lesov. Z európskeho rozpočtu sa tiež podporuje hospodársky a sociálny rozvoj, zachovanie mieru a pomoc obetiam nešťastí a konfliktov tretích krajín.
Krajiny Európskej únie do rozpočtu prispievajú na základe toho, akú majú ekonomickú silu. Štáty prispievajú od 0,7 do 1,23 percenta hrubého národného dôchodku. Okrem toho prispievajú časťou svojej dane z pridanej hodnoty a istým podielom na dani z importu z krajín mimo Európskej únie. V roku 2015 bol príspevok Slovenska do rozpočtu Európskej únie takmer 697 miliónov eur. V tom istom roku pritieklo z Európskej únie na Slovensko 3,8 miliardy eur, najviac peňazí sa k nám dostalo cez eurofondy. Je to vôbec najvyššia suma, odkedy sme do Únie vstúpili. Najviac peňazí z rozpočtu EÚ Slovensko použilo na znižovanie sociálnych a regionálnych rozdielov a na poľnohospodárstvo. Aj keď Slovensko čerpá z Európskej únie veľa, v minulom programovom období sme boli v čerpaní eurofondov jednou z najpomalších krajín a museli sme dostať výnimku na dočerpanie.
Reuters
StoryEditor