StoryEditor

Nárok na bezplatné právne služby? Pozrite sa, kedy ich môžete využiť

06.09.2016, 00:00
Základom úspešnej žiadosti o právne poradenstvo sú doklady o príjmovej a majetkovej situácii klienta.

Len za minulý rok kontaktovalo jednotlivé pobočky Centra právnej pomoci vyše 50-tisíc klientov. HN pripravili pre vás prehľad o tom, kedy a za akých podmienok môžete u nás žiadať o bezplatné právne poradenstvo.

Ako postupovať krok za krokom

1. Podáte žiadosť o poskytnutie právnej pomoci. Žiadosť sa podáva písomne na predpísanom tlačive, ktoré si môžete vyzdvihnúť v ktorejkoľvek kancelárii či konzultačnom pracovisku Centra právnej pomoci. Tlačivo je možné vyzdvihnúť osobne na pracoviskách centra alebo stiahnuť na jeho webovom sídle (www.centrumpravnejpomoci.sk). Formulár nájdete aj na webe ministerstva spravodlivosti (www.justice.gov.sk.). Na žiadosť vám môže byť dokonca zaslaný.

2. Podanie žiadosti nie je spoplatnené. Pozor si dávajte najmä v tých častiach tlačiva, ktoré sa týkajú dokladov k príjmovej a majetkovej situácii žiadateľa. Tie je zároveň potrebné k žiadosti priložiť (ide napríklad potvrdenie o výške príjmu od zamestnávateľa, potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o dávkach nemocenského poistenia a dávkach v nezamestnanosti).

3. Žiadosť zašlete na poštovú adresu niektorej z kancelárií centra. Zastaviť sa však môžete aj osobne v kancelárii alebo konzultačnom pracovisku, kde vám bude poskytnutá pomoc pri vypĺňaní žiadosti.

4. Ak bude na vydanie rozhodnutia o žiadosti potrebné ešte doložiť doklady alebo niektoré údaje, centrum vás na to upozorní. Následne je potrebné informácie po výzve centra v určenej lehote doplniť. Tieto doklady nesmú byť staršie ako tri mesiace. O nároku na poskytnutie právnej pomoci rozhodne centrum do 30 dní po doručení riadne vyplnenej a všetkými dokladmi doloženej žiadosti.

5. Proti rozhodnutiu centra, ktorým nebola priznaná právna pomoc, je prípustné odvolanie na príslušný krajský súd, a to v lehote 15 dní od doručenia rozhodnutia. Centrum neprizná právnu pomoc žiadateľom, ak nespĺňajú všetky podmienky zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi. Ak však pominú dôvody, pre ktoré vám nebol priznaný nárok na poskytnutie právnej pomoci, môžete opätovne podať žiadosť o právnu pomoc aj v tej istej veci.

6. Ak vám bol rozhodnutím centra priznaný nárok na poskytnutie právnej pomoci, môžete využiť komplexné právne služby. Ide o najmä o právne poradenstvo (konzultácie), pomoc pri mimosúdnych konaniach (napríklad pri riešení sporov mediáciou), spisovanie podaní na súdy (príprava návrhov, žalôb) či zastupovanie pred súdom určeným advokátom alebo centrom. Ak vám bol rozhodnutím priznaný nárok na právnu pomoc s finančnou účasťou, ste povinný zároveň uhradiť stanovenú finančnú účasť centru alebo advokátovi, resp. mediátorovi, a to podľa formy priznanej právnej pomoci.

7. Samotnú právnu pomoc bude poskytovať určený advokát alebo právnik centra, prípadne určený mediátor. Služby vám budú ponúknuté až do právoplatného skončenia súdneho alebo mimosúdneho konania v danej veci.

8. Centrum vás vyzve na uzatvorenie dohody o poskytovaní právnej pomoci a na udelenie splnomocnenia na úkony súvisiace s poskytovaním právnej pomoci. Následne ste povinný s centrom alebo určeným advokátom spolupracovať a akékoľvek dôležité zmeny (napríklad zmenu príjmu, nadobudnutie daru, rozvod) písomne oznámiť centru do ôsmich dní.

V akých sporoch sa môžete obrátiť na pracovisko Centra právnej pomoci

Vo vnútroštátnych sporoch vo veciach
občianskoprávnych (napríklad v sporoch týkajúcich sa nájmu bytu, vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov, nezaplatenia pôžičky, ochrany spotrebiteľa),

rodinnoprávnych (platenie výživného, zverenie dieťaťa do výchovy)

pracovnoprávnych (v sporoch týkajúcich sa neplatnosti výpovede, pracovných podmienok, diskriminácie na pracovisku)
obchodnoprávnych (v spore z úverovej zmluvy s bankou, spore zo zmluvy o vkladovom účte, v konaní o osobnom bankrote)
v konaní pred súdom v správnom súdnictve (v konaní o preskúmanie rozhodnutia správneho orgánu – napríklad Sociálnej poisťovne, pri nečinnosti správneho orgánu)
v konaní pred Ústavným súdom Slovenskej republiky
* V cezhraničných sporoch centrum poskytuje právnu pomoc vo veciach občianskoprávnych, rodinnoprávnych, pracovnoprávnych a obchodnoprávnych. Ďalej poskytuje právnu pomoc v azylových veciach, v konaní o administratívnom vyhostení a v týchto veciach aj v konaní pred súdom v správnom súdnictve a v konaní pred ústavným súdom.

Podmienky na bezplatné poskytnutie pomoci

Bez finančnej účasti žiadateľa

1. nachádzate sa v stave materiálnej núdze – to znamená, že ste poberateľ dávky a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi alebo váš príjem nepresahuje 1,4-násobok životného minima (nie viac ako 277,33 eura)

2. nemôžete si využívanie právnych služieb zabezpečiť svojím majetkom (výška príjmu sa musí doložiť za kalendárny mesiac, v ktorom sa podáva žiadosť, pričom sa prihliada na príjem za posledných šesť kalendárnych mesiacov pred jej podaním)

3. nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu (ide najmä o prípady, keď sa právo v dôsledku plynutia času premlčí, prípadne zanikne. Taktiež, ak neviete označiť dôkazy na preukázanie svojich tvrdení, spor je zrejme bezúspešný)

4. hodnota sporu prevyšuje hodnotu minimálnej mzdy, čiže 405 eur (splnenie podmienky stanovenej hodnoty sporu sa nevyžaduje v sporoch, ktorých hodnotu nie je možné vyčísliť, napríklad, ak matka žiada o zrušenie ústavnej starostlivosti dieťaťa).

S finančnou účasťou v rozsahu 20 percent trov právneho zastúpenia*
1. váš príjem presahuje 1,4-násobok sumy životného minima a súčasne nepresahuje 1,6-násobok uvedenej sumy (nie viac ako 316,94 eura)
2. nemôžete si využívanie právnych služieb zabezpečiť svojím majetkom
3. nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu
4. hodnota sporu prevyšuje hodnotu minimálnej mzdy, čiže 405 eur
* (to znamená sumu, ktorú si môže vyúčtovať advokát)

Splnenie podmienok posudzuje centrum v konaní o nároku na poskytnutie právnej pomoci po podaní žiadosti. Toto konanie predchádza samotnému poskytovaniu právnej pomoci.

POZOR! Ak zatajíte informácie, pre ktoré by vám nebola poskytnutá právna pomoc, budete povinný nahradiť centru všetky náklady, ktoré pri poskytovaní právnej pomoci vznikli.

Zdroj: centrumpravnejpomoci.sk

TIPY REDAKCIE

Okrem kancelárií či konzultačných pracovísk Centra právnej pomoci poskytujú právnu pomoc aj iné inštitúcie. Pozrite sa, kde sa ešte môžete obrátiť

Pomôcť môžu aj priamo advokátske kancelárie

S vaším právnym problémom sa môžete obrátiť aj priamo na advokátov. Niektoré advokátske kancelárie poskytujú právnu pomoc zadarmo (takzvané pro bono prípady), pokiaľ ide napríklad o zaujímavý či medializovaný prípad. Trend bezplatnej právnej pomoci je aktuálne v prípade startupov. Advokátske kancelárie veria, že takíto podnikatelia v budúcnosti využijú ich pomoc už ako platenú službu. Z dlhodobého hľadiska sa im tak radiť koniec koncov oplatí.

Obrátiť sa môžete aj na ombudsmana
Verejný ochranca práv chráni základné práva a slobody fyzických osôb a právnických osôb v konaní pred orgánmi verejnej správy a ďalšími orgánmi verejnej moci. A to vtedy, ak je ich konanie, rozhodovanie alebo nečinnosť v rozpore s právnym poriadkom. V našich končinách ide napríklad o prípady prieťahov v súdnych konaniach.

Ak sa chce osoba domáhať ochrany svojich základných práv alebo slobôd, musí vo svojom podnete presne označiť súd, na ktorom sa konanie vedie. Odporúča sa aj uviesť spisovú značku, pod ktorou je súdne konanie vedené, a taktiež označiť, kedy bol zo strany dotknutého súdu urobený v predmetnej veci posledný procesný úkon.

Úkony verejného ochrancu práv nie sú pre podávateľov podnetov spoplatnené. Samotný podnet je dokonca možné podať v materinskom jazyku, pričom náklady na tlmočenie znáša štát. Na ombudsmana sa môže obrátiť každý (bez ohľadu na vek, sociálny status, spôsobilosť na právne úkony či iné kritérium).

Zadarmo radia aj niektoré mestá
O právnu pomoc sa dá požiadať aj v niektorých obciach. Napríklad v Trnave funguje bezplatné právne poradenstvo pre cudzincov. Táto právna pomoc zahŕňa napríklad i sprevádzanie na úradoch. V Martine, naopak, môžu tunajší obyvatelia, ktorí majú v meste trvalý pobyt, bezplatne využívať služby Centra mestského právneho poradenstva. Právne poradenstvo poskytujú odborní zamestnanci mesta na oddelení právnych služieb. Je zamerané predovšetkým na oblasti občianskeho, správneho a sociálneho práva. Informujte sa preto priamo vo svojej obci, či takúto službu občanom ponúka.

Študenti práva ponúkajú pomoc bezplatne tiež
Študenti práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity budú poskytovať obyvateľom Trnavy bezplatné právne poradenstvo. Projekt je súčasťou klinického vzdelávania právnickej fakulty, ktorá ho bude realizovať počas zimného semestra, teda od októbra do decembra tohto roka. Právnu kliniku pre občanov mesta povedie supervízor kliniky, ktorý bude záujemcov rozdeľovať medzi jednotlivých študentov a zároveň bude dohliadať nad ich konzultovaním a záverečnými výstupmi. Samotnú kliniku pre občanov mesta pripravuje fakulta v spolupráci s mestom Trnava.

01 - Modified: 2024-10-10 08:57:22 - Feat.: - Title: Advokátska kancelária LEXANTE zdvojnásobila tržby. Právne služby po Bratislave poskytuje už aj v Banskej Bystrici 02 - Modified: 2021-11-10 05:10:20 - Feat.: - Title: Sudca sa pustil do Lipšicovho prokurátora: Nerešpektuje práva obvinených, svojím postupom porušuje zákon 03 - Modified: 2021-10-29 14:43:30 - Feat.: - Title: Šéf advokátov: Policajti a prokurátori nerešpektujú limity, ale ovplyvňujú politické dianie 04 - Modified: 2021-10-26 21:28:47 - Feat.: - Title: Očista Slovenska: obhajcovia sa boja straty reputácie, nechcú zastupovať „toxických“ klientov 05 - Modified: 2021-07-13 08:22:41 - Feat.: - Title: Veľká anketa: riešenie na podvody na DPH existuje
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. december 2024 18:56