StoryEditor

Kontroverzný aktivista Daňo vyčíňal v Košiciach. Polícia ho tvrdo spacifikovala

12.09.2016, 10:56
Autor:
TASRTASR
Systém parkovania v Košiciach vyvoláva búrlivú diskusiu. Rokovania sprevádzajú bezpečnostné opatrenia.

V búrlivej atmosfére sa dnes koná rokovanie Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Košiciach, ktoré sa okrem iného venuje otázke rozšírenia spoplatneného parkovania v širšom centre mesta. Na zasadnutie prišli občania nespokojní so systémom účinným od 1. júla. Rokovanie sprevádzajú bezpečnostné opatrenia, vrátane zrušenia stránkových hodín magistrátu. Polícia púšťala občanov do rokovacej sály cez koridory a po bezpečnostných prehliadkach.

Primátor Richard Raši predložil návrh na prípravu zmeny všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o dočasnom parkovaní podľa početných pripomienok, ako aj prípravu založenia spoločného podniku mesta a parkovacej spoločnosti.

Naopak, opozičný poslanec Oto Žarnay vystúpil s návrhom na zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva 19. septembra. Predkladá pritom návrh na celkové zrušenie nových desiatich rezidentských zón a návratu stavu parkovania spred 1. júla.

Viacerí opoziční poslanci kritizujú zavedený systém parkovania a odmietajú aj spojenie mesta a súkromnej spoločnosti v spoločnom podniku.

Rokovanie sprevádzajú emócie, výkriky, piskot a potlesk občanov, nechýbajú ani vulgárne nadávky. Ďalšia skupina občanov sleduje rokovanie pred magistrátom na obrazovke.

Aktivista Henrich Burdiga z Občianskej iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť vo vystúpení a po ňom aj nezávislý poslanec Jaroslav Polaček vyzvali primátora Rašiho na odstúpenie. "Vidím, že sa už začala predvolebná kampaň," reagoval Raši.

Ešte pred začiatkom rokovania v sále vyvolal rozruch incident, keď sa aktivista Martin Daňo, ktorý sa prezentoval ako novinár, snažil napriek mestským policajtom dostať k pódiu s predstaviteľmi mesta. Keď vybehol dopredu po laviciach poslancov, policajti ho strhli na zem a vyviedli zo sály.

Kapacita rokovacej sály pre verejnosť je obmedzená. "Realizovali sme odporúčania, ktoré nám dala štátna polícia. V sále je nejakých 370 miest, ostaní sú vonku pred schodiskom, kde je namontovaná veľkoplošná obrazovka, cez ktorú môžu rokovanie sledovať," uviedol náčelník mestskej polície Ján Palčík.

01 - Modified: 2022-01-19 05:55:48 - Feat.: - Title: Z väzenia prepustili známeho aktivistu Edwarda Leunga. Vo väzení bol takmer štyri roky 02 - Modified: 2021-09-14 16:51:49 - Feat.: - Title: Návšteva Pápeža Františka na Luníku IX 03 - Modified: 2021-08-03 09:00:44 - Feat.: - Title: Zmiznutého bieloruského aktivistu našli obeseného v parku. Úrady nevylúčili ani možnosť vraždy 04 - Modified: 2021-06-30 08:11:06 - Feat.: - Title: Východniari zase bavia internet: Auto zaparkovalo v čerstvom betóne 05 - Modified: 2019-05-22 12:55:05 - Feat.: - Title: Do ostrého štrajku vstúpili vodiči MHD aj ďalší zamestnanci DPMK
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
12. august 2022 13:11