TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Kyselica chce novelu paragrafu, vďaka ktorému zrušili Pčolinskému obvinenia

02.09.2021, 12:25
Autor:
TASRTASR
Poslanec Lukáš Kyselica (OĽANO) chce meniť paragraf 363 Trestného poriadku, ktorý generálnemu prokurátorovi umožňuje rušiť rozhodnutia v prípravnom konaní.

Sporná časť Trestného poriadku, vďaka ktorej môže generálny prokurátor zrušiť rozhodnutie v prípravnom konaní, by sa mala modifikovať. Myslí si to poslanec Národnej rady (NR) SR Lukáš Kyselica, ktorý chce začať diskusie o novelizácii s ministerstvom spravodlivosti, ako aj s poslancami.

Legislatívu by navrhoval zmeniť tak, aby mimoriadny opravný prostriedok mohol generálny prokurátor využiť až v prípade, keď sa využili ostatné opravné prostriedky. Upozornil, že zúženie paragrafu si dala vláda aj do programového vyhlásenia. "Inštitút použitia mimoriadneho opravného prostriedku podľa paragrafu 363 Trestného poriadku by sa podľa môjho názoru mal použiť len pri zastavení trestného stíhania," napísal Kyselica na sociálnej sieti.

Zrušiť by sa podľa neho malo využitie mimoriadneho opravného prostriedku pri preskúmavaní vznesenia obvinenia. "Fáza vznesenia obvinenia je len časť trestného konania, kým dôjde k právoplatnému odsúdeniu páchateľa trestného činu. Logika veci hovorí, že mimoriadny opravný prostriedok prichádza do úvahy až vtedy, ak boli vyčerpané riadne opravné prostriedky, ale nie v čiastkových rozhodnutiach v neskončenej veci," doplnil. Paragraf sa podľa neho nadužíva.

Inšpirovať by sme sa podľa Kyselicu mali úpravou z Českej republiky. Generálny prokurátor by mohol zrušiť rozhodnutie napríklad v prípade, pokiaľ vyšetrovateľ zastaví trestné konanie alebo ho postúpi, a tak sa podozrivý nestíha a prípad sa dostane "do zásuvky".

Kyselica pre TASR uviedol, že rezort spravodlivosti pripravuje veľkú novelizáciu Trestného poriadku, kde by sa mal upraviť celý proces dokazovania. Nevie, či úprava paragrafu 363 bude jeho súčasťou vzhľadom na to, že novelizácia nebude pripravená tak skoro. Pripraviť sa podľa neho dá aj poslanecký návrh. Myslí si, že by s prípravou nemal byť problém, diskutovať by o tom chcel ešte v septembri, napríklad počas riadnej schôdze parlamentu.

Vládny kabinet sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazal, že bude "dôsledne trvať na dodržiavaní zákazu negatívnych pokynov a okrem iného v tejto súvislosti preskúma zúženie právnej úpravy paragrafu 363 Trestného poriadku tak, aby zodpovedala jej pôvodnému zmyslu".

So zmenou súhlasí aj SaS. Rozhodnutia generálneho prokurátora Maroša Žilinku o zrušení obvinení exšéfovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému a ďalším potvrdzujú podľa šéfa SaS Richarda Sulíka správnosť zámeru programového vyhlásenia vlády zrušiť takéto oprávnenia šéfa prokuratúry.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) uviedla, že je na mieste diskusia o využití paragrafu, a to bez toho, aby spochybňovala využitie tohto priestoru pre generálnu prokuratúru.

01 - Modified: 2021-08-31 14:18:13 - Feat.: 0 - Title: Kto sa ma snažil umlčať, to si zatiaľ nechám pre seba, povedal Pčolinský po prepustení 02 - Modified: 2021-09-01 10:52:41 - Feat.: 0 - Title: Takýto bezprecedentný krok je ťažké obhájiť. Prečo rozhodnutie Žilinku vyvoláva otázky 03 - Modified: 2021-09-02 09:37:08 - Feat.: 0 - Title: SaS vyzvala Žilinku, aby sa konečne postavil pred verejnosť
01 - Modified: 2022-06-17 07:30:34 - Feat.: - Title: Voľby by podľa prieskumu vyhral Hlas-SD. Pozri si, ako by vyzeralo zloženie parlamentu, keby volíme tento mesiac 02 - Modified: 2022-05-31 15:03:39 - Feat.: - Title: Politici majú platiť za chyby. S návrhom OĽaNO však nikto v koalícii nesúhlasí 03 - Modified: 2022-05-11 11:50:33 - Feat.: - Title: Kauza Pellegriniho šoféra: Parlamentný výbor začal voči poslancovi konanie 04 - Modified: 2022-05-18 13:35:36 - Feat.: - Title: Historický prejav v parlamente. Zelenskyj vyjadril pochopenie, že sa nevieme okamžite odpojiť od Ruska 05 - Modified: 2022-04-11 13:28:50 - Feat.: - Title: Obvinený Kotleba sa poslaneckého platu nemieni vzdať. Tvrdí, že mandát je stále platný
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. júl 2022 22:58