TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Kaliňák prehovoril o odvolávaní: Opozícia zachádza do absurdných klamstiev

23.09.2016, 19:54
Autor:
TASRTASR
Podľa Kaliňáka všetky obvinenia opozície boli vymyslené.

Celá mimoriadna schôdza Národnej rady SR iniciovaná opozíciou bola založená na výmysloch a klamstvách. Vyhlásil to dnes minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) po tom, ako v parlamente odolal aj druhému opozičnému pokusu o odvolanie pre daňovú kauzu Bašternák.

"Zachádzali až do takých absurdných klamstiev, že záchranársky vrtuľník, ktorý nedávno havaroval, patril nám, že som ho ja kúpil a že na palube boli moji zamestnanci. Už nevedia, čo by povedali, tak zachádzajú do takých absurdných obvinení," povedal na adresu opozície Kaliňák. Počas dnešnej rozpravy priamo v rokovacej sále NR SR však minister nevystúpil, pred novinármi sa vyjadril až po skončení rokovania.

Podľa jeho slov všetky obvinenia opozície boli vymyslené. Kaliňák tvrdí, že nielenže neboli predložené žiadne dôkazy, ale opozícia nepredniesla ani len indície či náznaky.

Minister tiež zopakoval, že sa s podnikateľom Ladislavom Bašternákom nevidel štyri roky. Odmietol pritom informácie Denníka N, že by sa pravidelne stretávali v škôlke, kam chodia ich deti. "Keď som povedal, že som ho štyri roky nevidel, tak som ho štyri roky nevidel. Štyri roky sme sa nestretli," dodal minister.

Za jeho odvolanie dnes hlasovalo len 40 poslancov zo 120 prítomných. Na zosadenie člena vlády je potrebných minimálne 76 hlasov. Za odvolanie hlasovali všetci prítomní opoziční poslanci, takmer celá koalícia bola proti. Zdržal sa len Štefan Zelník z SNS.

Opozícia Kaliňákovi vyčíta, že s podnikateľom Ladislavom Bašternákom mal priamy obchodný vzťah. "Za 430-tisíc eur od neho v októbri 2013 kúpil 17-percentný podiel v spoločnosti B.A.Haus.Tá vlastní niekoľko lukratívnych nehnuteľností, ktoré majú podľa odborných odhadov realitných maklérov hodnotu viac ako šesť miliónov eur. Kaliňákov 17-percentný podiel by teda znamenal reálnu hodnotu nie 430-tisíc eur, ale takmer jeden milión," tvrdila opozícia s tým, že minister vnútra kúpil podiel v spoločnosti za neodôvodnene nízku cenu.

Poslanci tiež poukázali na to, že peniaze na kúpu podielu v B.A. Haus získal Kaliňák cez bankový úver vo výške 500-tisíc eur. Tento záväzok však do svojho majetkového priznania minister neuviedol. "V čase kúpy podielu v B.A. Haus bol už Bašternák preverovaný Kriminálnym úradom finančnej správy pre vážne podozrenia zo spáchania podvodu na neoprávnených odpočtoch DPH v sume dva milióny eur v roku 2012. Prípad začala vyšetrovať Národná kriminálna agentúra (NAKA), ale trestné oznámenie bolo odmietnuté z absurdných dôvodov," zdôraznili opoziční poslanci. Aktuálne je už vyšetrovanie obnovené.

Pozrite si aj video, v ktorom opozícia oznamuje médiám, že bude odvolávať Roberta Kaliňáka:

01 - Modified: 2023-09-30 12:30:43 - Feat.: - Title: „Zaslúžime si viac pozornosti.“ V Dunajskej Strede volí najpočetnejšia maďarská komunita 02 - Modified: 2023-10-01 03:37:42 - Feat.: - Title: Výsledky parlamentných volieb online: Smer jasne zvíťazí, Progresívne Slovensko bude druhé a Hlas tretí 03 - Modified: 2023-09-27 14:52:24 - Feat.: - Title: Španielsky parlament neschválil lídra konzervatívcov za nového premiéra 04 - Modified: 2023-09-25 06:40:43 - Feat.: - Title: Bývalý bolívijský prezident sa chce opäť stať hlavou štátu. Tvrdí, že vláda ho chce zlikvidovať 05 - Modified: 2023-09-22 15:14:26 - Feat.: - Title: Poľský opozičný politik bol napadnutý, vyzval šéfa vládnúcej strany, nech prestane šíriť nenávisť
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2023 07:50