StoryEditor

Koalícia zriadila pracovnú skupinu, ktorá pripraví aj zmeny diskutovaného paragrafu 363

03.09.2021, 12:16
Autor:
TASRTASR
Pracovnú skupinu má viesť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Úpravou spornej časti Trestného poriadku, vďaka ktorej môže generálny prokurátor zrušiť rozhodnutie v prípravnom konaní, sa bude zaoberať pracovná skupina. Tvoriť ju majú zástupcovia koaličných strán, ako aj odborníci na trestné právo.

Dohodli sa na tom lídri na štvrtkovej koaličnej rade. Návrhy na zmeny by mala pracovná skupina priniesť už na najbližšiu koaličnú radu, ktorá má byť v pondelok (6. 9.). Úpravy by sa mali pripraviť na základe programového vyhlásenia vlády.

"Má byť vytvorená pracovná skupina, ktorá preskúma možnosti úpravy a s možnosťami bude informovať na koaličnej rade, ktorá ďalej rozhodne o postupe," povedal predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár.

Kolíková na čele skupiny

Pracovnú skupinu má viesť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), každá strana má do nej nominovať maximálne dvoch členov.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) reagoval, že pracovná skupina vznikla, pretože treba verejnosti priniesť odpovede na otázku, ktorú prinieslo rozhodnutie generálnej prokuratúry. Skupina bude mať podľa neho odborný charakter. "Očakávame, že už v pondelok na koaličnej rade by mohla priniesť prvé závery zo svojich rokovaní," povedal premiér v stanovisku.

Pracovná skupina má preskúmať zúženie paragrafu 363 Trestného poriadku a dodržiavanie princípu zákonnosti trestného konania.

​Vládny kabinet sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazal, že bude "dôsledne trvať na dodržiavaní zákazu negatívnych pokynov a okrem iného v tejto súvislosti preskúma zúženie právnej úpravy paragrafu 363 Trestného poriadku tak, aby zodpovedala jej pôvodnému zmyslu".

"Na koaličnej rade bola táto téma prediskutovaná na politickej úrovni, úlohou pracovnej skupiny by malo byť posúdiť tento zámer z odborného hľadiska a pripraviť návrh riešenia, ktorý predloží koaličnej rade," priblížil poslanec parlamentu Ondrej Dostál (SaS).

"Plán je, že k záveru by sa malo dospieť v horizonte dní, prípadne niekoľko málo týždňov, nie mesiacov," doplnil.

Paragraf dostal Pčolinského na slobodu

Viacerí predstavitelia koalície hovoria o úprave, respektíve zúžení paragrafu, ktorý dáva možnosť generálnej prokuratúre zrušiť obvinenie či trestné stíhanie. Zmeny by podľa Kolíkovej mali byť súčasťou plánovanej novelizácie.

​Paragraf využila generálna prokuratúra pri zrušení obvinení voči exriaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému.

Šéf prokurátorov Maroš Žilinka reagoval, že ak nebude mať generálny prokurátor možnosť zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, stane sa z neho štatista. Generálny prokurátor musí mať podľa neho právo rozhodnúť, ak došlo k porušeniu zákona.

01 - Modified: 2022-09-16 12:16:52 - Feat.: - Title: Žilinka sa pre financovanie niektorých škôl obrátil na Ústavný súd 02 - Modified: 2022-09-16 12:05:29 - Feat.: - Title: Generálny prokurátor v Luhansku mal zomrieť v dôsledku explózie, Kyjev zodpovednosť odmieta 03 - Modified: 2022-09-16 15:33:24 - Feat.: - Title: Mali ho zrovnať bagrom. Ruský veľvyslanec rozpútal spor o cintorín, postavil proti sebe políciu a Žilinku 04 - Modified: 2022-09-09 11:46:43 - Feat.: - Title: Žilinka a jeho rakúsky kolega Plőchl hovorili o posilnení nezávislosti prokuratúry od exekutívy 05 - Modified: 2022-08-22 15:56:48 - Feat.: - Title: Zmena paragrafu 363 sa už stala výlučne politickou témou a nie odbornou, sťažuje sa Žilinka
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. september 2022 05:30