StoryEditor

Gröhling vylúčil zatváranie škôl: Máme nastavené pravidlá tak, aby sme ich nemuseli zatvárať

05.09.2021, 12:54
Autor:
TASRTASR
Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová pripomenula, že v súčasnosti sú školy i spoločnosť v boji s novým koronavírusom v úplne inej situácii ako minulý rok.

Školy ostanú otvorené a musia ostať otvorené. V diskusnej relácii TA3 V politike to zdôraznil minister školstva Branislav Gröhling (SaS), ktorý opätovne vylúčil ďalšie plošné zatváranie škôl v pandemickom období.

Rozhodne sa podľa Covid automatu

"Aj pri zhoršenej epidemiologickej situácii máme prostredníctvom upraveného COVID automatu nastavené pravidlá tak, aby sme nemuseli zatvárať školy," povedal minister. Deklaroval, že aj keby za ním prišiel hlavný hygienik s požiadavkou na plošné zatvorenie škôl, nevyhovie mu. "Aby sme si to povedali jasne, nikdy nepodpíšem plošné zatváranie škôl," dodal.

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová pripomenula, že v súčasnosti sú školy i spoločnosť v boji s novým koronavírusom v úplne inej situácii ako minulý rok.

"Dnes máme zaočkovaných ľudí, takisto ľudí, ktorí prekonali ochorenie a majú vytvorené protilátky, vieme tiež, ako sa vírus správa, ako sa šíri," objasnila. Zdôraznila, že všetky pravidlá pre otvorenie základných škôl boli nastavené tak, aby deti mohli byť v čo najväčšom bezpečí.

"Preto sme pridali aj tie antigénové a kloktacie testy na samotestovanie, aby sa zachytili prípadné pozitívne prípady," zdôraznila Prekopová. Či a ako sa môže situácia zhoršiť bude podľa nej záležať na zodpovednosti celej spoločnosti, teda i rodičov detí.

"V horizonte najbližších dní to zvládneme"

Minister pripomenul, že o antigénové testy na dobrovoľné samotestovanie doma bol zo strany rodičov veľký záujem, informoval, že k piatku boli distribuované všetky vyčlenené antigénové testy cez okresné úrady s výnimkou Prešovského kraja. "V horizonte najbližších dní to zvládneme," uistil Gröhling zdôvodňujúc zdržanie skladovými kapacitami i logistikou.

Diskutujúci sa vyjadrili aj k prípadnému očkovaniu detí v školách. Podľa Prekopovej je v prípade záujmu takýto projekt možný, podmienkou je však okrem prítomnosti pediatra a zákonného zástupcu aj dostatočný záujem o očkovanie.

"Ak by sa to týkalo piatich detí, tak to nie je, logisticky, efektívne," upozornili odborníčka. Minister naznačil, že podľa jeho informácií má s takýmto pilotným projektom prísť v polovici septembra Banskobystrický samosprávny kraj.

01 - Modified: 2025-12-22 10:25:00 - Feat.: - Title: Gröhling avizuje nové posily, do strany vstúpia i viacerí členovia klubu SaS 02 - Modified: 2025-12-17 17:42:03 - Feat.: - Title: SaS považuje rozhodnutie Ústavného súdu za malé víťazstvo právneho štátu a dôležitý signál 03 - Modified: 2025-12-17 11:42:40 - Feat.: - Title: Úväzok pedagogického zamestnanca kandidáta bude zhodný s úväzkom učiteľa, rozhodla vláda 04 - Modified: 2025-12-09 10:38:27 - Feat.: - Title: Čo spustilo Čiernu smrť v Európe? Nový výskum ukazuje na udalosť, ktorá sa stala roky predtým 05 - Modified: 2025-11-30 13:22:37 - Feat.: - Title: O dôvere vláde sa môže hlasovať na aktuálnej schôdzi, tvrdí Richter. Podľa Gröhlinga je v hre aj Ústavný súd
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. december 2025 06:31