TASR
StoryEditor

SNS chce sprísniť registrácie cirkví, opozícia za tým vidí útok na moslimov

21.10.2016, 14:50
Autor:
ČTKČTK

Vládna Slovenská národná strana (SNS) chce sprísniť podmienky registrovania cirkví. Svoj návrh zdôvodnila snahou zabrániť špekulatívnym zápisom ďalších cirkví a náboženských spoločností s cieľom získať peniaze od štátu. Podľa opozície je návrh namierený proti moslimskej komunite.

SNS na čele s Andrejom Dankom navrhla zvýšiť hranicu minimálneho počtu plnoletých členov cirkvi, aby táto cirkev mohla byť zaregistrovaná, na 50 000 z terajších 20 000 osôb.

Danko už vlani hovoril o hrozbe islamizácie Európy. Šéf vtedy mimoparlamentnej strany sa zmienil o potrebe schválenia zákazu nosenia buriek na Slovensku, o výstavbe mešít a minaretov aj o sprísnení podmienok zaregistrovania cirkví. Moslimská komunita na Slovensku nie je príliš početná, podľa odhadov žije v krajine niekoľko tisíc moslimov.

Opozičný poslanec Jozef Viskupič uviedol, že návrh SNS zrejme súvisí so snahou strany strašiť obyvateľov možnou registráciou moslimov.

Na Slovensku je v súčasnosti registrovaných 18 cirkví a náboženských spoločností. Väčšina obyvateľov krajiny sa hlási ku katolíckej cirkvi. Registrované cirkvi majú nárok na finančné príspevky štátu napríklad na platy duchovných.

Moslimovia sa dostali do centra pozornosti aj v súvislosti s migračnou krízou. Premiér Robert Fico, ktorý dlhodobo odmieta prerozdeľovanie utečencov medzi členské štáty EÚ na základe povinných kvót, v minulosti opakovane hovoril o potrebe zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku.

01 - Modified: 2025-05-21 13:07:03 - Feat.: - Title: Danko kritizuje Blanára a plánuje vyzvať Fica. Západné krajiny EÚ chcú Slovensko ovládnuť cez energie, tvrdí​ 02 - Modified: 2025-05-21 10:57:15 - Feat.: - Title: Vláda odobrila poslanecký návrh SNS, prináša úpravy v chránených územiach 03 - Modified: 2025-05-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Dankov záujem o Radačovského vyprchal. Mám dobré vzťahy aj s opozíciou, vraví nový poslanec 04 - Modified: 2025-05-16 13:53:35 - Feat.: - Title: Fico zaťal do Hlasu. Koaliční poslanci ukazujú spôsob, ako takýmto situáciám zabrániť 05 - Modified: 2025-05-14 22:00:00 - Feat.: - Title: Danko pripravuje pri primátoroch zásah: Smer to však spochybňuje a u Šutaja Eštoka sa chcú inšpirovať Poľskom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. máj 2025 07:40