Jozef ViskupičTASR/J. Kotian
StoryEditor

Matovičov poslanec Viskupič: Ľudia nedobrých úmyslov sú pred nami dva-tri kroky

27.10.2016, 10:49
Autor:
TASRTASR

Ľudia nedobrých úmyslov sú pred nami o dva-tri kroky, pričom novela infozákona od Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) by mohla povedať, že s nimi vieme držať krok. V úvode deviateho rokovacieho dňa desiatej schôdze Národnej rady SR to počas rozpravy k tejto právnej norme vyhlásil opozičný poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA).

"Mali by sme mať možnosť svietiť do modelov nakladania s financiami aj v prípade štátnych firiem. Každý jeden z nás by na to pred kamerami prikyvoval. Ide o to, či chcete vyrovnať krok s tými, ktorí si vedia nájsť cestičky, ako sa dostať k balíkom peňazí, ktoré im nepatria," povedal poslancom Viskupič.

On sám je presvedčený, že úprava parametrov toho, ako sa môže odborná verejnosť dozvedať o jednotlivých metódach pri nakladaní s verejnými zdrojmi, je pre toto plénum vhodná.

Podľa navrhovanej novely by mal štát podrobne zverejňovať podmienky, za akých dáva žiadateľom finančnú podporu. Rovnako by mal označiť prijímateľa podpory a zverejniť aj odmietnuté žiadosti. Zároveň by mal zostaviť čiernu listinu žiadateľov, ktorí nedodržali podmienky pridelenia podpory. Títo by už v budúcnosti nemali podporu dostávať.

"Návrhom zákona chceme pokračovať v snahe o transparentnejšie zverejňovanie informácií, aby verejnosť mohla lepšie kontrolovať, ako štát hospodári s našimi peniazmi," uviedla Remišová. Je presvedčená, že štátny aparát musí byť otvorený a transparentný. "Bez toho sa nedá korupcia vykoreniť," povedala.

V novele poslanci navrhujú, aby všetky povinné osoby, teda štátne orgány, obce, vyššie územné celky, zverejňovali, aké podmienky bude záujemca o podporu povinný splniť, ako aj kritériá na posudzovanie žiadostí. Ďalej chcú označovanie každej poskytnutej podpory spolu s dátumom jej schválenia a s označením prijímateľa podpory. Zverejniť by sa mala nielen suma, ktorú žiadateľ dostane, ale aj pôvodne žiadaná suma.

Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) bude odpovedať na otázku straníckeho kolegu Petra Náhlika, ktorého zaujíma, ako by zhodnotil vzťahy medzi vládou a odbormi na Slovensku. Mikuláš Krajkovič (Smer-SD) je zase zvedavý, ako premiér hodnotí prvú polovicu predsedníctva SR v Rade EÚ.

01 - Modified: 2022-12-01 10:18:36 - Feat.: - Title: Opozícii nevyšiel ani ďalší pokus o odvolanie Mikulca. Minister vnútra ostáva vo funkcii 02 - Modified: 2022-11-30 18:44:12 - Feat.: - Title: Parlament rokoval o rozpočte. Poslankyňa z SaS kritizuje nedostatočné zameranie na agro 03 - Modified: 2022-11-30 12:47:09 - Feat.: - Title: Rozpočet je populistický a typicky predvolebný. Nedokážeme takto fungovať, vyhlásil Viskupič 04 - Modified: 2022-11-30 11:02:36 - Feat.: - Title: HN24: Plénum parlamentu v stredu odmietlo návrh súhrnnej výročnej správy 05 - Modified: 2022-11-30 10:57:28 - Feat.: - Title: Poslanci posunuli návrh na zvýšenie platov lekárov do druhého čítania. Rokuje sa v skrátenom konaní
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. december 2022 17:29