Anton ChromíkTASR
StoryEditor

Aliancii za rodinu hrozí koniec. Kvôli pokute za ovplyvňovanie volieb

27.10.2016, 17:11
Autor:
TASRTASR

Aliancii za rodinu (AZR) hrozí ukončenie jej činnosti po tom, ako musela zaplatiť pokutu 3000 eur, ktorú jej za ovplyvňovanie parlamentných volieb a propagáciu kandidátov uložilo ministerstvo vnútra. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásili predstavitelia tohto občianskeho združenia.

Predseda AZR Anton Chromík informoval, že Štátna komisia pre voľby a financovanie politických strán potvrdila koncom septembra pokutu uloženú ministerstvom vnútra.

Podľa Chromíka nevzala do úvahy argumenty, ktoré uviedli v odvolaní, ani sa k nim nevyjadrila. Združenie už pokutu zaplatilo. Chromík vysvetlil, že v opačnom prípade by čelili exekúcii.

"Takúto pokutu nedostalo žiadne iné združenie, nezisková organizácia ani médiá, hoci podobne hodnotovo alebo aj celkom konkrétne propagovali kandidátov, niektorých dokonca aj za finančnú úhradu," kritizoval končený verdikt štátnej komisie.

Predmetom pokuty je kampaň Hlas za rodinu organizovaná AZR, ku ktorej sa pred marcovými parlamentnými voľbami prihlásilo 202 kandidátov. Podpisom Deklarácie za rodinu sa zaviazali, že budú v prípade zvolenia presadzovať prorodinné hodnoty združenia. Ministerstvo vnútra okrem iného vyčítalo, že kandidáti mohli na jej stránke www.hlaszarodinu.sk propagovať samých seba aj prostredníctvom volebných vizuálov.

Tie však podľa Chromíka zverejňovala v čase pred voľbami napríklad aj sociálna sieť Facebook. Podobné občianske aktivity ako AZR pred voľbami organizovali aj ďalší predstavitelia tretieho sektora, išlo napríklad o iniciatívu Štrngám za zmenu, pripomenul šéf AZR.

Podľa grafičky, ktorá pripravovala webovú stránku, a dobrovoľníčky združenia Barbory Gunčagovej sú kroky ministerstva snahou o ich finančnú likvidáciu. "Aliancia za rodinu je dobrovoľnícke združenie, ktoré má príjmy len z drobných darov. To, čo vidí ministerstvo vnútra ako zanedbateľnú sumu, je pre nás podstatná časť rozpočtu," uviedla Gunčagová.

Ďalší autor stránky Andrej Ralbovský uviedol, že ministerstvo svoje rozhodnutie dostatočne nezdôvodnilo a nevysvetlilo, prečo dalo pokutu iba AZR. Domnieva sa, že v tomto prípade ide o diskrimináciu a popieranie rovnosti práv a slobôd. "Rovnako postupovala aj Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na čele s predsedom Eduardom Báránym, ktorý bol verejným kritikom referenda o rodine," povedal Ralbovský.

Aliancia za rodinu sa v situácii, keď prišla podľa jej predsedu o podstatnú časť ročného rozpočtu, rozhodla obrátiť s výzvou na všetkých kandidátov, ktorí sa pred voľbami pripojili k jej iniciatíve. V súčasnosti dve desiatky z nich vykonávajú poslanecký mandát v Národnej rade SR. Združenie ich listom vyzve, aby finančne podporili AZR a umožnili jej aj naďalej fungovať. S rovnakou výzvou sa združenie obracia aj na svojich priaznivcov a podporovateľov.

Ministerstvo vnútra v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov AZR uviedlo, že pokuta bola tomuto občianskemu združeniu uložená z dôvodu, že v čase určenom na volebnú kampaň pre voľby do Národnej rady SR v roku 2016 propagovalo kandidujúce politické strany, politické hnutia a koalíciu politických strán, ako aj kandidátov uvedených na ich kandidačných listinách, a to zverejnením ich volebných vizuálov na internete.

AZR je pritom subjekt, ktorý nebol oprávnený viesť volebnú kampaň, nakoľko nebol Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán zaevidovaný ako tretia strana. „Toto rozhodnutie je právoplatné, potvrdila ho Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.

Aliancia sa podľa ministerstva mohla pokute vyhnúť, ak by bola zaevidovaná ako tretia strana. „Zdôrazňujeme, že nikto nesmie viesť volebnú kampaň okrem kandidujúcich subjektov a tých subjektov, ktoré požiadali štátnu komisiu o zaevidovanie ako tretia strana. Aliancia za rodinu nebola zaevidovaná ako tretia strana, preto MV SR rozhodlo o uložení pokuty,“ odôvodnil rezort. Pripomenul, že pokuta mohla ísť až do výšky 100.000 eur, ale ministerstvo sa rozhodlo uložiť ju v najnižšej možnej výške.

01 - Modified: 2016-10-27 20:11:24 - Feat.: - Title: Aliancii hrozí koniec 02 - Modified: 2016-02-23 10:52:44 - Feat.: - Title: Skok predstavil prorodinné opatrenia. Deklarácia Aliancie za rodinu je protiústavná, vyhlásil Miškov 03 - Modified: 2015-06-06 12:31:22 - Feat.: - Title: Bývalá moderátorka zrejme vstúpi do KDH, aj vďaka predreferendovej kampani 04 - Modified: 2015-05-16 08:49:58 - Feat.: - Title: Pre zakázanú reklamu prišla o prácu v RTVS. Teraz dostala odmenu od cirkvi 05 - Modified: 2015-02-14 07:13:24 - Feat.: - Title: Moderátorka vyvolala rozruch v spote Aliancie. Teraz je hovorkyňou KDH
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 09:07