Skóre: 3Reuters
StoryEditor

Štáty na polceste do EÚ

13.11.2016, 23:00

Aj napriek tomu, že sa medzi niektorými kritikmi už dlhšie hovorí o tzv. únave EÚ z rozširovania a polemizuje sa o tom, kde sú hranice a najmä kapacita Európskej únie, EÚ dnes vedie prístupové rokovania s viacerými krajinami. Kandidátsky status má momentálne päť štátov. Albánsko, Macedónsko, Čierna Hora, Srbsko a Turecko. Rokovania sa vedú aj s ďalšími balkánskymi štátmi, a to Bosnou a Hercegovinou a Kosovom. Tie však ešte nezískali kandidátsky status. Ten krajine udeľuje Rada Európskej únie po preskúmaní žiadosti o členstvo v EÚ. Nasledujú rokovania, ktoré sú pre všetky štáty rovnaké. Všetci kandidáti musia splniť rovnaké podmienky a kritériá, ktoré sú zhrnuté v tzv. negociačných kapitolách.

Súčasné kandidátske krajiny však čelia rôznym, často zaujímavým problémom. Macedónsko bolo napríklad prvou krajinou Balkánu, ktorá podpísala Stabilizačnú a asociačnú dohodu s EÚ. Dosiahlo veľký pokrok v oblasti ľudských práv, reforiem polície či boja proti korupcii. Jej návrh na členstvo bol však opakované zabrzdený Gréckom. Tieto dve krajiny totižto vedú dlhotrvajúci spor o názov Macedonia. Kvôli tomu sa Macedónsko musí na medzinárodnej pôde reprezentovať a vystupovať pod dlhým názvom Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko. Medzinárodný súd dokonca už uznal, že Grécko nemá právo takto blokovať Macedónsko, avšak postup v rokovaniach je v nedohľadne.

Väčšina kandidátskych krajín bojuje s korupciou, pašeráctvom či organizovaným zločinom, ktoré sú následkami vojen v 90. rokoch. Zaujímavý bude aj osud prístupových rokovaní s Kosovom, ktoré dodnes neuznáva niekoľko štátov, medzi nimi aj Slovensko. Počas prístupových rokovaní sa môže stať všeličo. Island bol napríklad už v procese vyjednávania s EÚ o členstvo, avšak vláda zvolená v roku 2013 zmenila smerovanie krajiny a odklonila sa od EÚ. Najzaujímavejší je asi prípad Turecka, ktoré žiada o vstup do EÚ už desaťročia a ktoré je dnes už viac ako dôležité z hľadiska migračnej krízy.

01 - Modified: 2022-10-04 11:06:21 - Feat.: - Title: Matovič hlási mimoriadny úspech. Brusel uvoľní štátom miliardy, pomôžu znížiť závislosť od Ruska 02 - Modified: 2022-09-28 14:55:06 - Feat.: - Title: Von der Leyenová predstavila plán nových sankcií proti Rusku. Dláždi cestu pre zastropovanie ceny ropy 03 - Modified: 2022-09-28 09:10:55 - Feat.: - Title: Súd EÚ rozhodol: Andrej Babiš nemal právo vidieť dokumenty Europarlamentu ku kauze Agrofert 04 - Modified: 2022-09-28 07:51:18 - Feat.: - Title: EÚ odsúdila výsledky pseudoreferend na Ukrajine. Označuje ich za nezákonné a sfalšované 05 - Modified: 2022-09-28 05:51:14 - Feat.: - Title: Pokus o zmiernenie inflačného tlaku. Ministri 15 krajín EÚ žiadajú strop na veľkoobchodnú cenu plynu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. október 2022 21:54