Árpád ÉrsekTASR/M. Baumann
StoryEditor

Brusel podrobil kritike Bugárovho ministra. Martin Schulz mu poslal list

18.11.2016, 10:35
Autor:
TASRTASR

Európsky parlament (EP) kritizuje slovenského ministra dopravy Árpáda Érseka za to, že s ním opakovane odmieta spolupracovať pri vyšetrovaní merania emisií v automobilovom priemysle.

Minister koná v rozpore

Podľa predsedníčky príslušného vyšetrovacieho výboru EP je konanie slovenského ministra v rozpore s európskou legislatívou.

"Členovia výboru považujú takéto nerešpektovanie vyšetrovacích právomocí (Európskeho) parlamentu, najmä zo strany členského štátu, ktorý aktuálne predsedá Rade EÚ, za absolútne neprijateľné," uviedla predsedníčka vyšetrovacieho výboru EP vo veci merania emisií v automobilovom priemysle Kathleen Van Bremptová.

Érsek v tomto období predsedá zoskupeniu únijných ministrov dopravy.

Výbor EP slovenskému ministrovi vyčíta, že ako jediný s ním odmieta spolupracovať a nepríde na vypočutie do europarlamentu, hoci Slovensko je popredným európskym výrobcom automobilov.

Ministri dopravy Talianska a Francúzska účasť na zasadnutí vyšetrovacieho výboru potvrdili.

List od Schulza

Príslušný výbor EP sa zaoberá kauzou automobilky Volkswagen, ktorá do svojich vozidiel s naftovým motorom montovala špeciálny softvér, ktorý dokázal rozoznať emisný test.

Softvér spôsobil, že vozidlo počas testovania vypúšťalo menej emisií, ako pri bežnej prevádzke, čo automobilke umožňovalo podvodne splniť emisné limity.

Érsek svoju neúčasť odôvodnil tým, že Slovensko neudeľuje emisné normy pre konkrétne typy vozidiel, a preto jeho vypovedanie pre účely vyšetrovacieho výboru nemá zmysel.

Do záležitosti vstúpil aj predseda EP Martin Schulz. Listom vyzval ministra Érseka, aby sa na zasadnutí vyšetrovacieho výboru zúčastnil, keďže Slovensko je šiestym najväčším výrobcom vozidiel v EÚ a jeho prítomnosť by mohla byť prínosná.

01 - Modified: 2022-10-03 22:00:00 - Feat.: - Title: Tisíce ľudí ostali doma. Trnavský Stellantis aj Volkswagen stoja 02 - Modified: 2022-10-03 17:00:00 - Feat.: - Title: Brusel rieši slovenskú žiadosť. SPP podlieza ceny, no so stropom by bol pád ešte silnejší 03 - Modified: 2022-10-02 07:53:42 - Feat.: - Title: Minister hospodárstva Karel Hirman predstavuje závery po rokovaní Rady ministrov pre energetiku v Bruseli 04 - Modified: 2022-09-30 13:52:55 - Feat.: - Title: Hirman: Návrh Bruselu o zmiernení energetickej krízy nie je riešením pre všetkých 05 - Modified: 2022-09-30 14:44:52 - Feat.: - Title: Výsledok energetického samitu Slovensko nepotešil. V hre je strašiak menom plán B
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. október 2022 07:06