StoryEditor

"Ak to nepôjde po dobrom, pôjde to po zlom." Fico razantne zakročí proti krajom

21.11.2016, 19:00
Autor:
TASRTASR
Bude to pravdepodobne prvý prípad, kde bude musieť štát razantne zakročiť, vyhlásil premiér.

Premiér Robert Fico sa začiatkom decembra chce stretnúť s predsedami vyšších územných celkov (VÚC) a riešiť dlhodobý problém v oblasti nezamestnanosti na Slovensku, ktorým je nesúlad medzi požiadavkami praxe a tým, čo poskytujú stredné školy.

Na jednej strane sú štatistiky a počty nezamestnaných a na druhej absolútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, po ktorých firmy volajú. Ako dnes konštatoval na tlačovej besede počas návštevy Banskej Bystrice, "bude to pravdepodobne prvý prípad, kde bude musieť štát razantne zakročiť". Stredné školy spadajú pod VÚC.

"Keďže sa nám to hromadí čím ďalej tým viac, stretnem sa s predsedami VÚC. Chystám sa otvorene hovoriť o povinnosti prispôsobovať štruktúru vzdelania na stredných školách potrebám praxe. Úrad práce im posiela rôzne analýzy a prognózy na daný rok i konkrétne odporúčania, ale na konci dňa si poslanci samosprávnych krajov urobia tak či tak, čo chcú. Toto bude asi prvý prelom do vzťahu medzi štátom a VÚC. Jednoducho to budú musieť rešpektovať," zdôraznil premiér.

Ako pripomenul, keď vznikali VÚC, bola veľká diskusia, do akej miery bude môcť zasahovať štát do ich rozhodovacej činnosti v niektorých oblastiach.

"Nakoniec sa presadil model, že VÚC si robia, čo chcú a my nie sme schopní z úrovne štátu zrušiť rozhodnutia, ktoré môžu byť často proti záujmom krajiny ako celku. Toto je pravdepodobne prvý prípad, kde budeme musieť zakročiť, pretože nie je možné, aby sa neustále vytvárali gymnáziá, to je cesta do pekla, a nerešpektovali rôzne odbornosti, ktoré chýbajú na trhu práce. Pokiaľ také rozhodnutia VÚC neprijmú, tak sa to stanoví formou zákona. Ak to nepôjde po dobrom, pôjde to po zlom," dodal Fico.

Podľa neho všeobecne v rámci Slovenska je nedostatok kvalifikovaných pracovných síl v oblasti priemyslu, autodopravy a služieb. Rovnako je tomu aj v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

01 - Modified: 2023-03-25 14:39:43 - Feat.: - Title: Reálne učiteľské platy sa minulý rok výrazne prepadli. Štát podporil ľudí v školstve minimálne 02 - Modified: 2023-03-25 07:54:01 - Feat.: - Title: Na náhradný termín písomných maturít je prihlásených takmer 200 žiakov 03 - Modified: 2023-03-24 08:52:32 - Feat.: - Title: Študenti na najlepších svetových univerzitách môžu požiadať o Štipendium Martina Filka, pokryje im náklady 04 - Modified: 2023-03-21 14:05:57 - Feat.: - Title: Novela školského zákona ignoruje segregáciu rómskych detí vo vzdelávaní, tvrdí Amnesty International 05 - Modified: 2023-03-18 11:00:00 - Feat.: - Title: Túžba po vzdelaní je viac ako odpor k Západu. Vyštudovali tam milióny Číňanov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. marec 2023 18:36