Prezident Andrej KiskaTASR/M. Baumann
StoryEditor

Kiska sa zastal Hlávkovej: Mladí ľudia by sa mali sebavedomo postaviť, ak štát zlyháva

28.11.2016, 14:43
Autor:
TASRTASR

Prezident SR Andrej Kiska tvrdí, že prípad bývalej zamestnankyne Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR musí byť vyšetrený čím skôr.

Ak sa ľudia nedozvedia, čo sa deje, dôvera v štát podľa jeho slov rapídne klesá. Povedal to po dnešnom stretnutí so študentmi Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

"Prípad tejto mladej dámy ukazuje presne, akí by mali mladí ľudia byť, aby sa dokázali slušne, sebavedomo postaviť, ak vidia, že štát zlyháva. Práve vďaka takýmto ľuďom môžeme našu krajinu posunúť dopredu," uviedol pre TASR Kiska.

Žiaľ máme veľmi veľa káuz pootváraných

Podľa jeho slov stále platí prezumpcia neviny. Kauzu je však potrebné čím skôr vyšetriť.

"Žiaľ máme veľmi veľa káuz pootváraných. V prípade, ak takéto obvinenie padne, mali by sme byť veľmi rýchlo schopní, a to hovorím o týždni, dvoch povedať, či došlo k zlyhaniu a ak niekto zlyhal, tak kto to bol, aby sme do toho rozhodnutia udržali takú neutralitu, aby sme hneď neodsúdili ľudí, ale aby sme to rozhodnutie mali čím skôr a čím jasnejšie. Máme nedoriešené a pootvárané kauzy. Musíme nájsť systém, ako veľmi rýchle a jasne povedať ľuďom, čo sa deje, inak skutočne dôvera v štát klesá k nule," zdôraznil Kiska.

Bývalá zamestnankyňa MZV Zuzana Hlávková v pondelok (21. 11.) obvinila rezort diplomacie z predražených zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ.

Povedala, že k podujatiu predstavenia loga slovenského predsedníctva bol z troch zaslaných návrhov agentúr, ktoré mali zastrešovať podujatie, automaticky vybratý práve návrh Agentúry Evka za 156-tisíc eur ako ten, ktorý sa bude realizovať.

Lajčákovo ministerstvo obvinenia odmieta

Upozornila aj na to, že rozpočty viacerých projektov sa po príchode externej poradkyne Zuzany Ťapákovej začali navyšovať. Hlávková mala o tom upovedomiť svojím listom aj priamo ministra. Podľa jej slov Miroslav Lajčák však v tejto veci nekonal. Ponúkol jej na ministerstve iné miesto, ona odmietla.

Hlávková sa obrátila na Transparency International Slovensko (TIS), ktorá podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, Protimonopolný úrad SR a Najvyšší kontrolný úrad SR.

Rezort diplomacie tvrdenia Hlávkovej a TIS jednoznačne odmietol. Hovorca MZV Peter Stano odkázal, že rozpočet predsedníctva sa dodržiava, a nielenže k jeho navyšovaniu nedochádza, ale podarí sa mu dokonca dosiahnuť úsporu.

Podľa jeho slov všetky obstarávania spojené s predsedníctvom, ktorých bolo 64 v úhrnnej sume vyše osem miliónov eur, sú v súlade so zákonom, rovnako ako všetky potrebné dokumenty v tejto súvislosti boli riadne zverejnené. Na postupe sa podieľalo niekoľko odborných útvarov ministerstva.

01 - Modified: 2022-08-03 06:52:00 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Za výpomoc odpustil študentke skúšku a projekt. Docent zo známej univerzity skončil 02 - Modified: 2022-07-14 10:37:30 - Feat.: - Title: Vyše 500 žien žaluje Uber pre sexuálne obťažovanie od vodičov 03 - Modified: 2022-06-25 08:48:09 - Feat.: - Title: Bývalý Ficov poradca v centre škandálu českej vlády: úplatky, kokaín a platené spoločníčky 04 - Modified: 2022-06-03 12:56:03 - Feat.: - Title: Firma, do ktorej Bödör a Kollár poslali milióny eur, má v posledných rokoch finančné suchoty 05 - Modified: 2022-05-05 15:28:02 - Feat.: - Title: Žiadne zbojníctvo, ale profesionálny zásah. NAKA vysvetľuje akciu na súde, kde vraj dbali na česť a dôstojnosť osôb
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
14. august 2022 17:12