Robert Fico s lídrami Eúropskej únie smerujú na plavbu po Dunaji.HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Najdôležitejšie stretnutia v Bratislave

30.11.2016, 23:00

Všetky stretnutia, ktoré sa v rámci nášho predsedníctva v Rade EÚ uskutočnili na Slovensku, boli neformálneho charakteru. Formálne sa organizujú v Bruseli a Luxemburgu. Určite najdôležitejším stretnutím v Bratislave bol samit lídrov, ktorého sa zúčastnilo 27 hláv štátov a predsedov vlád krajín Európskej únie, chýbala iba Veľká Británia, keďže už bol odhlasovaný brexit. Uskutočnil sa 16. septembra a hlavnou témou bola bezpečnosť. Dejiskom stretnutia bol najmä Bratislavský hrad, no lídri sa previezli napríklad aj po Dunaji. Výsledkom stretnutia bola Bratislavská deklarácia, nazývaná tiež bratislavská cestovná mapa. Jedným z jej cieľov bolo nastaviť pravidlá na zastavenie nekontrolovanej migračnej vlny.

Ďalšie veľmi významné stretnutie sa uskutočnilo hneď v úvode nášho predsedníctva, ešte v júli. Ministri vnútra a spravodlivosti všetkých členských krajín Únie diskutovali o udržateľnom riešení migrácie a ochrane schengenskej hranice. Zároveň sa tu predstavili hlavné priority slovenského predsedníctva. Rokovania sa zúčastnil i turecký minister.


Aj neformálne zasadnutie ministrov zahraničných vecí patrí k top podujatiam v Bratislave. Malo formát strategickej diskusie – Gymnich a uskutočnilo sa začiatkom septembra. Rokovania viedla šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová a hostiteľom bol Miroslav Lajčák. Témou bola globálna zahraničná a bezpečnostná politika – vzťahy s Tureckom, Minský mierový proces, globálna stratégia EÚ. Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia kandidátskych krajín.


V septembri sa uskutočnilo ďalšie významné stretnutie s názvom Ecofin, teda neformálne zasadnutie ministrov pre hospodárske a finančné záležitosti, ktoré hostil náš minister financií Peter Kažimír. Zúčastnili sa ho aj guvernéri centrálnych bánk členských štátov a tiež niektorí bývalí ministri financií. Témami boli budúcnosť hospodárskych politík, integrácia v rámci eurozóny a účinný boj proti daňovým únikom, podvodom a kriminalite.

01 - Modified: 2022-09-28 14:55:06 - Feat.: - Title: Von der Leyenová predstavila plán nových sankcií proti Rusku. Dláždi cestu pre zastropovanie ceny ropy 02 - Modified: 2022-09-28 09:10:55 - Feat.: - Title: Súd EÚ rozhodol: Andrej Babiš nemal právo vidieť dokumenty Europarlamentu ku kauze Agrofert 03 - Modified: 2022-09-28 07:51:18 - Feat.: - Title: EÚ odsúdila výsledky pseudoreferend na Ukrajine. Označuje ich za nezákonné a sfalšované 04 - Modified: 2022-09-28 05:51:14 - Feat.: - Title: Pokus o zmiernenie inflačného tlaku. Ministri 15 krajín EÚ žiadajú strop na veľkoobchodnú cenu plynu 05 - Modified: 2022-09-27 13:46:46 - Feat.: - Title: V boji o post primátora Bratislavy zostáva už len osem kandidátov. Súboj vzdala herečka Minichová
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2022 04:38