Peter KažimírTASR
StoryEditor

Čo prinieslo stretnutie Ecofinu

05.12.2016, 23:00

Neformálne zasadnutie ministrov pre hospodárske a finančné záležitosti – Ecofin, ktoré sa konalo v Bratislave desiateho septembra, patrilo určite k najdôležitejším stretnutiam v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Slovenský minister financií Peter Kažimír hostil ministrov financií. Do Bratislavy zavítal aj bývalý taliansky premiér Mario Monti a tiež exminister Švédska Anders Borg. Hlavným záverom rokovaní bola myšlienka väčšieho zjednotenia, iba tak podľa nich môže Európska únia čeliť nevyspytateľnosti finančných trhov.

Diskutovalo sa predovšetkým o daňových otázkach, kde vystúpil šéf OECD José Ángel Gurria. Ministri ako jednu z ústredných tém riešili vytvorenie spoločného európskeho fondu. Ten môže mať podobu poistky v nezamestnanosti alebo finančného vankúša, z ktorého sa budú podporovať investície.

Ministri financií sa rozprávali aj o možnosti vytvoriť spoločný základ z dane z príjmu firiem. Podnikatelia, ktorí majú biznis vo viacerých členských štátoch, majú podávať iba jedno daňové priznanie. „Návrh zníži administratívne bremeno a náklady firiem,“ povedal na stretnutí viceprezident Európskej komisie Jyrki Katainen.

V závere rokovaní zaznela téma investičného plánu pre Európu, ktorá sa zameriavala na hodnotenie a zefektívnenie tejto iniciatívy. V Únii už funguje tzv. Junckerov investičný plán, ktorý má pomôcť naštartovať investície. Cieľom je počas troch rokov pritiahnuť investície v objeme 315 miliárd eur. Ministri sa v Bratislave zhodli na tom, že sa balíček peňazí osvedčil a mal by pokračovať aj neskôr.

Deň pred Ecofinom sa v Bratislave konalo rokovanie euroskupiny. Na euroskupone sa diskutovalo o fiškálnom zjednotení Únie. Nie všetky krajiny však s prehlbovaním hospodárskej a menovej únie súhlasia. Hľadali sa preto rôzne kompromisy. Rôzne alternatívy fiškálnej únie prezentovali Vítor Gaspar z Medzinárodného menového fondu, Dan Gross z think tanku CEPS a Guntram Wolff z think tanku Bruegel.

Španielsko a Portugalsko vyzvali účastníci k plneniu si svojich záväzkov, inak im hrozia finančné tresty, ako napríklad zmrazenie čerpania štrukturálnych fondov. Varovný prst videlo aj Grécko, ktoré má pokračovať v implementácii reforiem a privatizácii štátneho majetku. Záverečné komuniké obsahuje vyjadrenia o snahe „použiť všetky svoje nástroje na dosiahnutie cieľov silného, udržateľného, vyváženého a inkluzívneho rastu“.

01 - Modified: 2022-09-29 07:15:45 - Feat.: - Title: Do parkovacej politiky v Bratislave pribudli ďalšie dve ružinovské lokality 02 - Modified: 2022-09-30 11:57:19 - Feat.: - Title: Môže parkovacia politika v Bratislave fungovať bez toho, aby parkovanie bolo spoplatnené pre Bratislavčanov? 03 - Modified: 2022-09-27 13:46:46 - Feat.: - Title: V boji o post primátora Bratislavy zostáva už len osem kandidátov. Súboj vzdala herečka Minichová 04 - Modified: 2022-09-26 08:32:25 - Feat.: - Title: Vozový park v Bratislave majú obmeniť ďalšie nové kĺbové autobusy 05 - Modified: 2022-09-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Droba a Vallo očami svojich predchodcov. Stroskotávajú na doprave
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2022 15:44