TASR
StoryEditor

Rokovanie ministrov pôdohospodárstva

12.12.2016, 23:00

Stretnutie ministrov pôdohospodárstva, rozvoja vidieka a rybného hospodárstva členských krajín Európskej únie sa konalo 13. septembra v Bratislave. Rada Agrifish sa zaoberala posilnením poľnohospodárstva v potravinovom dodávateľskom reťazci. Rokovania viedla slovenská ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Stretnutia sa zúčastnil aj riaditeľ Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Jerzy Plewa. Okrem neho na rokovaní vystúpili aj prezident Európskej rady mladých farmárov Alan Jagoe, predseda Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Európskeho parlamentu Czesław Adam Siekierski či prezident Generálneho výboru pre poľnohospodársku spoluprácu v EÚ Nils-Erik Tomas Magnusson.

Matečná sa po rokovaniach vyjadrila, že ostatní ministri ocenili témy, ktoré boli rozdelené do troch hlavných okruhov. Prvým z nich bola organizácia poľnohospodárskych výrobcov, ktorí majú momentálne veľmi nízku vyjednávaciu silu. Ministri sa tiež zamerali na oblasť cenotvorby a primeranej marže. Zákazníci by mali mať podľa ministerky prístup ku kvalitným potravinám v celej Európskej únii, iba tak môžeme byť konkurencieschopní. Phil Hogan, eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, sa v tejto veci vyjadril, že je nevyhnutné venovať sa dlhodobým riešeniam, ktoré dokážu zlepšiť pozíciu poľnohospodárov. Všetci ministri súhlasili s dôležitosťou sledovania a zverejňovania vývoja cien agrokomodít.

S nízkou vyjednávacou silou organizácie poľnohospodárskych výrobcov súvisia podľa slovenskej ministerky aj nekalé obchodné praktiky. V tejto veci však ministri na bratislavskom stretnutí konsenzus nenašli. Zhodli sa však na tom, že v

tejto veci musí Európska únia postupovať jednotne. O spoločné závery sa podľa Matečnej budú ďalej snažiť, prípadne počkajú na ďalšie postoje z pracovnej skupiny vytvorenej Philom Hoganom.

01 - Modified: 2022-09-29 07:15:45 - Feat.: - Title: Do parkovacej politiky v Bratislave pribudli ďalšie dve ružinovské lokality 02 - Modified: 2022-09-30 11:57:19 - Feat.: - Title: Môže parkovacia politika v Bratislave fungovať bez toho, aby parkovanie bolo spoplatnené pre Bratislavčanov? 03 - Modified: 2022-09-27 13:46:46 - Feat.: - Title: V boji o post primátora Bratislavy zostáva už len osem kandidátov. Súboj vzdala herečka Minichová 04 - Modified: 2022-09-26 08:32:25 - Feat.: - Title: Vozový park v Bratislave majú obmeniť ďalšie nové kĺbové autobusy 05 - Modified: 2022-09-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Droba a Vallo očami svojich predchodcov. Stroskotávajú na doprave
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2022 23:25