kiska dankoTASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Kiska nezmenil stanovisko, definitívne nepodpísal zmeny v Rokovacom poriadku

15.12.2016, 15:32
Autor:
TASRTASR
Prezident upozornil na ich možný zásah do Ústavou garantovaných politických práv a slobôd, medzi ktoré patrí aj sloboda prejavu.

Prezident Andrej Kiska sa rozhodol nepodpísať novelu Rokovacieho poriadku Národnej rady SR schválenú 6. decembra tohto roku. Informoval o tom Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Parlament prelomil na poslednej tohtoročnej schôdzi veto hlavy štátu. Zmeny v rokovacom poriadku opäť prijal 79 hlasmi. Kiskovi sa nepozdávajú, upozornil na ich možný zásah do Ústavou garantovaných politických práv a slobôd, medzi ktoré patrí aj sloboda prejavu. Videl aj možný neprimeraný politický tlak vládnej väčšiny zameraný na obmedzenie účinného výkonu politiky opozičnou menšinou.

Novelu rokovacieho poriadku navrhli koaliční poslanci z SNS, Smeru-SD a Mosta-Híd. Pôvodne ju inicioval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Za prelomenie prezidentovho veta hlasovali prítomní poslanci Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a nezaradení poslanci Alena Bašistová, Martina Šimkovičová, Peter Marček a Rastislav Holúbek. Opozícia následne oznámila, že sa obráti na Ústavný súd SR.

Nový rokovací poriadok ponecháva poslancom možnosť vystúpiť k jednému návrhu dvakrát. Hlásiť sa naďalej budú teda môcť aj písomne, aj ústne. Pôvodný návrh im mal jedno vystúpenie vziať. Novela zavádza zároveň časové limity.

Poslanci, ktorí budú vystupovať v mene klubu, dostanú 30 minút. Tí, čo budú rečniť za seba, budú mať po písomnom prihlásení 20 minút a po ústnom desať minút. Časové obmedzenia dostali aj ministri, hoci v pôvodnom návrhu mali mať neobmedzený priestor. Po novom budú mať 20 minút na vystúpenie v rozprave k návrhu. Výnimku dostanú, ak budú čeliť odvolávaniu. Vtedy ich vystúpenie nebude časovo limitované.

Neobmedzený priestor na vystúpenie bude mať prezident SR, predseda parlamentu, predseda vlády, predkladatelia návrhov zákonov a spravodajcovia. Do časových obmedzení pre poslancov sa nebude počítať čas potrebný na prednesenie pozmeňujúceho návrhu k zákonu.

Rokovací poriadok zároveň zakazuje transparenty, plagáty, letáky a iné obrazové, zvukové a zvukovo-obrazové prezentácie, ale aj materiály propagujúce politickú stranu alebo politické hnutie a reklamu. Poslanci tiež budú mať zákaz robiť fotografie, zvukové záznamy a audiovizuálne záznamy alebo audiovizuálne prenosy. Robiť ich môže kancelária parlamentu a médiá.

01 - Modified: 2022-11-30 13:33:57 - Feat.: - Title: Topiaci sa aj extrémistu chytá 02 - Modified: 2022-11-10 14:55:17 - Feat.: - Title: Kollár ako nový líder koalície? Ja som dal povolenie Sme rodina na ich návrhy, bráni svoju pozíciu Matovič 03 - Modified: 2022-11-08 16:32:53 - Feat.: - Title: Hlasovací maratón: Sme rodina žiada nižšie dane na vleky. Nebuďte ako takí psi, odkázal Kollár 04 - Modified: 2022-11-10 18:32:30 - Feat.: - Title: Cigániková končí vo funkcii. Poslanci ju odvolali z čela zdravotníckeho výboru 05 - Modified: 2022-11-04 15:36:02 - Feat.: - Title: Na dva týždne paralyzoval parlament. Hrozí poslancovi OĽaNO trest?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. december 2022 20:05