TASR/František Iván
StoryEditor

Najviac kaprov má Poľsko. Slovensko v produkcii zaostáva

19.12.2016, 23:00
Rybolov.

Kapor je neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. Jeho chov dominuje v krajinách V4, a to najmä v Poľsku, Česku a Maďarsku. Tieto krajiny sa podieľajú na európskej produkcii kaprov viac ako polovicou. Regionálnou výnimkou je Slovensko, ktorého podiel na európskej produkcii predstavuje 0,3 percenta. Výrazne tak za ostatnými krajinami zaostáva. Ukázala to najnovšia analýza UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Najviac je poľských kaprov

V absolútnych číslach je najväčším európskym producentom kaprov Poľsko, kde sa ich ročne vyprodukuje takmer 20-tisíc ton. Len nepatrne menšiu produkciu dlhodobo vykazuje Česko. „Rebríčku v prepočte na obyvateľa teda jednoznačne dominujú Česi s produkciou 1,8 kilogramu kaprov na obyvateľa pred Maďarmi s 1,2 kg kapra na obyvateľa. Viac ako jeden kg kaprov na obyvateľa vyprodukuje aj Litva,“ uvádza sa v analýze banky. Nadpriemerná produkcia kaprov je však aj vo viacerých ďalších krajinách regiónu strednej a východnej Európy, a to v Chorvátsku, Bulharsku, Rumunsku či Lotyšsku. „Už menej sa darí chovu kapra v prevažne hornatých krajinách regiónu strednej Európy ako Slovensko, ktoré vyprodukuje 46 gramov na obyvateľa,“ vyčíslili analytici s tým, že slabší chov je aj v Slovinsku či Rakúsku. V priemere krajiny Európskej únie vyprodukujú ročne 173 gramov kapra na obyvateľa.

Najviac exportujú Česi

Aj napriek tomu, že produkcia kaprov na Slovensku za okolitými krajinami zaostáva, táto ryba je predsa len tradičným pokrmom aj slovenskej kuchyne. „Miestna produkcia kaprov dokáže pritom uspokojiť len približne jednu pätinu domácej spotreby, a tak je krajina odkázaná na ich dovoz. Slovensko je tak najväčším čistým dovozcom kaprov v prepočte na obyvateľa spomedzi všetkých krajín EÚ,“ tvrdia analytici banky s tým, že kapry sa na Slovensko dovážajú len z dvoch susedných krajín. Drvivá väčšina pochádza z Česka, zostatok z Maďarska. „Najväčším čistým exportérom kaprov v Európe sú práve Česi. Okrem domácich stolov smeruje najväčšia časť českých kaprov do Poľska, Nemecka a na Slovensko,“ priblížili analytici.

Významnými európskymi exportérmi kaprov sú aj Chorváti, Litovčania, Maďari a Bulhari. „Naopak, Poľsko, ktoré je v absolútnom vyjadrení najväčším producentom kaprov v Európe, nedokáže z vlastných zdrojov plne uspokojiť ani vlastnú spotrebu kaprov, a tak sa radí medzi čistých dovozcov kaprov,“ uvádza sa v analýze. Analytici sa pozreli aj na intenzitu zahraničného obchodu s kaprami. Takmer dve tretiny dovozov kaprov na Slovensko sa uskutočnia v predvianočnom období v mesiacoch november a december, podobný podiel predvianočného obdobia je aj pri vývoze kaprov z Česka. V priemere v EÚ v roku 2015 na predvianočné obdobie pripadalo až 54 percent zahraničného obchodu s kaprami.



(tasr)

01 - Modified: 2024-11-20 16:00:00 - Feat.: - Title: Nakupujte darčeky podľa horoskopu: Hviezdy vám prezradia, čomu sa potešia jednotlivé znamenia 02 - Modified: 2024-11-20 15:04:37 - Feat.: - Title: Kapacita poštových stredísk na triedenie balíkov sa pred Vianocami navyšuje na dvojnásobok 03 - Modified: 2024-11-20 10:05:14 - Feat.: - Title: Vianoce milujú zo všetkých sviatkov najviac: Tieto znamenia nedajú dopustiť na čarovné obdobie Adventu 04 - Modified: 2024-11-15 08:00:00 - Feat.: - Title: KVÍZ: Sviatky bez nich si nevieme predstaviť. Ovládate tradičné vianočné filmy? 05 - Modified: 2024-11-10 11:00:00 - Feat.: - Title: Toto sú najlepšie vianočné trhy v Európe. Tieto mestá musíš navštíviť, poznáme dátumy ich otvorenia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
21. november 2024 20:39