TV Markíza
StoryEditor

Pápež dnes pricestuje na Slovensko. Pozrite si program jeho návštevy

12.09.2021, 07:56
Autor:
TASRTASR
V nedeľu popoludní privítajú pápeža na letisku v Bratislave. Program cesty vyvrcholí v Šaštíne.

Pápež František pricestuje v nedeľu na prvú návštevu Slovenska. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. Navštívi Bratislavu, Košice a Prešov.

Program cesty vyvrcholí v Šaštíne, kde sa uskutoční svätá omša s homíliou Svätého Otca. Pre zaočkovaných je registrácia na podujatia s pápežom otvorená do polnoci.

Pápež príde na Slovensko po ôsmich rokoch od prvého pozvania. Deň po jeho nástupe v roku 2013 mu ho adresoval prezident Ivan Gašparovič.

V priebehu ďalších rokov ho zopakovali pri rôznych stretnutiach aj ďalší predstavitelia štátu, vrátane aktuálnej hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Návštevu oficiálne potvrdil 4. júla.

Prezidentka verí, že prítomnosť pápeža na Slovensku bude posolstvom zmierenia a nádeje v zložitých časoch, ktoré žijeme.

Prílet do Bratislavy

V nedeľu popoludní privítajú pápeža na letisku v Bratislave. Nasledovať bude ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave a súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej.

V pondelok čaká pápeža program v Prezidentskom paláci. Absolvuje zdvorilostnú návštevu u prezidentky Zuzany Čaputovej aj stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade paláca.

V Katedrále svätého Martina sa stretne s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi. Súkromne navštívi centrum Betlehem v Bratislave. Čaká ho tiež stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí. V pondelok večer sa s pápežom na apoštolskej nunciatúre stretne predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Eduard Heger.

Návšteva Luníka 

Utorkový program sa bude odohrávať na východe Slovenska. Začne sa božskou liturgiou svätého Jána Zlatoústeho pred mestskou športovou halou v Prešove, ktorej bude predsedať Svätý Otec. V Košiciach sa stretne s rómskou komunitou na Luníku IX. a s mladými na miestnom štadióne.

Posledný deň návštevy, v stredu 15. septembra, strávi pápež v Šaštíne. Po modlitbovom stretnutí s biskupmi sa pri Národnej svätyni uskutoční svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Záujemcovia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa môžu registrovať na podujatia s pápežom ešte do nedeľnej polnoci. Prihlasovanie do OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) sektorov uzavreli pre kapacitné obmedzenia vyplývajúce z epidemiologických nariadení už skôr.

Podujatia s návštevou pápeža výrazne ovplyvnia dopravu v jednotlivých mestách, s obmedzeniami treba rátať aj na hraniciach.

      Nedeľa 12. septembra 2021
     
      15:30 - Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave
      15:30 - Oficiálne prijatie na letisku
      16:30 - Ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave - Príhovor Svätého Otca
      17:30 - Súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

      Pondelok 13. septembra 2021

      09:15 - Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave
      09:30 - Zdvorilostná návšteva u prezidentky SR v Zlatom salóne Prezidentského paláca
      10:00 - Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave - Príhovor Svätého Otca
      10:45 - Stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave - Príhovor Svätého Otca
      15:00 - Stretnutie predsedu vlády s predstavenými Štátneho sekretariátu
      16:00 - Súkromná návšteva centra "Betlehem" v Bratislave
      16:45 - Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave - Príhovor Svätého Otca
      18:00 - Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave
      18:15 - Stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave
      

      Utorok 14. septembra 2021
     
      08:10 - Odlet do Košíc
      09:00 - Prílet na letisko v Košiciach
      10:30 - Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove - Homília Svätého Otca
      16:00 - Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. v Košiciach - Pozdrav Svätého Otca
      17:00 - Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach - Príhovor Svätého Otca
      18:30 - Odlet do Bratislavy
      19:30 - Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave

      Streda 15. septembra 2021

      9:10 - Modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne
      10:00 - Svätá omša na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne - Homília Svätého Otca
      13:30 - Rozlúčkový ceremoniál na medzinárodnom letisku v Bratislave
      13:45 - Odlet do Ríma

Vystriedal Benedikta

Návštevu chce mapovať 580 novinárov z celého sveta. So samotným pápežom príde na Slovensko priamo v lietadle 80 novinárov a pracovníkov médií. Budú medzi nimi aj traja Slováci, ktorí zastupujú dve redakcie.

Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, arcibiskup z Buenos Aires, sa stal pápežom 13. marca 2013. Vystriedal Benedikta XVI. a prijal meno František na počesť svätého Františka z Assisi. Je prvým mimoeurópskym pápežom po viac ako tisícročí a vôbec prvou hlavou katolíckej cirkvi z amerického kontinentu. Je tiež prvým Svätým Otcom pochádzajúcim zo Spoločnosti Ježišovej (Rád jezuitov).

Slovensko navštívi hlava katolíckej cirkvi štvrtý raz. Trikrát navštívil Slovensko pápež Ján Pavol II. Prvý raz, v roku 1990, ako súčasť Česko-Slovenska, v rokoch 1995 a 2003 už ako samostatnú republiku.
Návštevu pápeža Františka sprevádza motto "S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom".

01 - Modified: 2022-09-13 17:56:11 - Feat.: - Title: Pápež v Kazachstane vyzval na ukončenie vojny na Ukrajine 02 - Modified: 2022-09-08 11:39:13 - Feat.: - Title: Kňaz nemôže byť kňazom, ak je agresorom. Nemôže, pretože je buď chorý, alebo delikvent, vyhlásil pápež 03 - Modified: 2022-09-04 04:42:06 - Feat.: - Title: Pápež rozpustil vedenie Maltézskeho rádu 04 - Modified: 2022-08-28 17:54:25 - Feat.: - Title: Pápež František sa modlil pri hrobke pápeža, ktorý odstúpil v 13. storočí 05 - Modified: 2022-08-28 12:56:00 - Feat.: - Title: Pápež sa modlil za obete monzúnu v Pakistane aj ukrajinskej vojny
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. september 2022 10:47