TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Kotlebovci sa za výroky v parlamente neospravedlnili. Dostali maximálnu pokutu

08.02.2017, 13:12
Autor:
TASRTASR

Poslanci Národnej rady SR za ĽSNS Milan Mazurek a Stanislav Mizík by mali zaplatiť pokutu 1000 eur za hanlivé výroky, ktoré predniesli v pléne. Rozhodol o tom dnes Mandátový a imunitný výbor NR SR. Sankciu však ešte musí schváliť Národná rada SR.

"Pokutu musí schváliť plénum Národnej rady, čo si myslím, že nebude problém. Je to maximálna možná pokuta," konštatoval po dnešnom rokovaní výboru jeho predseda Richard Raši (Smer-SD).

Mazurek a Mizík vlani v pléne okrem iného vyhlásili, že islam je "krutým, odporným a neľudským politickým systémom" a "satansko-pedofilným dielom diabla". Mandátový výbor im najskôr odporučil ospravedlniť sa v rokovacej sále. Priestor minulý týždeň dostali, v pléne vystúpili, ale neospravedlnili sa.

Obmedzenie výrokovej imunity

​"Mali možnosť sa ospravedlniť, ktorú na základe rozhodnutia výboru výbor neakceptoval a ich vystúpenia považoval za opätovné zneužitie mandátu poslanca Národnej rady," dodal Raši. Pokuta by sa mala poslancom stiahnuť priamo z platu.

Podľa Rašiho pritom jediným riešením toho, aby sa takéto výroky v pléne neopakovali, je obmedzenie výrokovej imunity na pôde parlamentu na výroky, ktoré sú xenofóbne alebo rasistické. "Myslím si, že nie je jediný dôvod, aby zákonodarcovia mali mať výrokovú imunitu na xenofóbne alebo rasistické prejavy, pretože to s prijímaním zákonov pre Slovenskú republiku nijako nesúvisí," dodal šéf výboru.

Tým pádom by boli takéto výroky trestným činom, čo by malo zabezpečiť to, aby sa už neopakovali. "A aby eventuálne poslanci, ktorí budú mať rasistické, xenofóbne prejavy alebo prejavy ľudskej neznášanlivosti, neboli poslancami Národnej rady," dodal šéf mandátového a imunitného výboru. Vo veci úpravy zákona už bola podľa jeho slov oslovená ministerka spravodlivosti Lucia Žiťňanská (Most-Híd).

O Matovičovi nerozhodli

​Konaniu výboru za svoje výroky mal čeliť aj líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Ten bol totiž v čase, keď sa mal v pléne spolu s kotlebovcami ospravedlniť, v parlamente neprítomný, čo oficiálne ohlásil vopred.

Výbor však o ňom počas dnešného zasadnutia nerokoval, keďže zatiaľ nedostal rozhodnutie predsedu Národnej rady Andreja Danka (SNS) o tom, či akceptuje, alebo neakceptuje jeho ospravedlnenie neúčasti na schôdzi. "Čiže na základe tohto rozhodnutia potom zasadať budeme alebo bude mať poslanec Matovič ešte vytvorený priestor na tejto alebo na budúcej schôdzi Národnej rady," dodal Raši.

Matoviča mal výbor riešiť za to, že situáciu v parlamente prirovnal k futbalovému zápasu v koncentračnom tábore medzi väzňami a dozorcami.

01 - Modified: 2022-11-10 14:55:17 - Feat.: - Title: Kollár ako nový líder koalície? Ja som dal povolenie Sme rodina na ich návrhy, bráni svoju pozíciu Matovič 02 - Modified: 2022-11-08 16:32:53 - Feat.: - Title: Hlasovací maratón: Sme rodina žiada nižšie dane na vleky. Nebuďte ako takí psi, odkázal Kollár 03 - Modified: 2022-11-10 18:32:30 - Feat.: - Title: Cigániková končí vo funkcii. Poslanci ju odvolali z čela zdravotníckeho výboru 04 - Modified: 2022-11-04 15:36:02 - Feat.: - Title: Na dva týždne paralyzoval parlament. Hrozí poslancovi OĽaNO trest? 05 - Modified: 2022-11-02 12:39:52 - Feat.: - Title: Bizarné rozuzlenie incidentu v parlamente. Žiadny hackerský útok, káble poprehadzoval niekto z poslancov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. november 2022 05:18