TASR – Dano Veselský
StoryEditor

Remišovej bývalý podpredseda Kollár chce byť šéfom Spolu: Spojenie s PS nie je jediná cesta

14.09.2021, 08:23
Autor:
TASRTASR
Kollár tvrdí, že sa rozhodol kandidovať na základe výzvy viac ako stovky členov strany.

Nezaradený poslanec Miroslav Kollár bude kandidovať za predsedu mimoparlamentnej strany Spolu. Prešiel do nej po svojom odchode zo strany Za ľudí.

Prekvapil ho náhly postoj, že jedinou šancou pre stranu Spolu je spojenie sa s mimoparlamentným Progresívnym Slovenskom.

O spájaní s PS hovorí Juraj Hipš, ktorý chce s touto víziou opätovne kandidovať na šéfa Spolu. Snem strany bude 25. septembra.

Širšia alternatíva 

Kollár tvrdí, že sa rozhodol kandidovať na základe výzvy viac ako stovky členov strany, "pre ktorých dnes nie je opciou spojenie s Progresívnym Slovenskom". Dodal, že Hipš mu pred niekoľkými mesiacmi ako predseda Spolu ponúkol vstup do strany s tým, že rokovania s PS sa skončili a chce budovať širšiu alternatívu.

"Preto mňa aj členov strany prekvapil náhly prázdninový obrat predsedu strany a postoj, že jediná šanca je okamžité spojenie s PS. Navyše, ak nie malá časť našich členov dnes vníma PS najmä cez aktuálne rámcovanie PS jeho predsedníčkou ako ľavicovej strany," povedal Kollár.

"Aj ja vnímam potrebu spájania rozdrobených síl na politickej scéne, ale aj skúsenosť Za ľudí ukazuje, že sa treba spájať na podobnom hodnotovom základe," povedal s tým, že s PS sa dá zhodnúť v "kultúrno-etických" otázkach.

"Vnímam však pôvodnú DNA strany Spolu skôr ako nesocialistickú, neetatistickú občiansku demokraciu," dodal. Chce presadzovať spoluprácu s takto orientovanými politickými osobnosťami či stranami.

Prebehli dve stretnutia 

PS a Spolu vytvorili rokovacie tímy, ktoré majú diskutovať o možnom spájaní. "Rokovacie tímy majú za sebou už dve stretnutia. Prebiehajú konštruktívne a v priateľskom tóne, s úprimnou snahou oboch strán sa dohodnúť na hlbšej integrácii, aby sme ponúkli Slovensku jasnú alternatívu voči diletantskej vládnej koalícii a skorumpovanej opozícii," reagovala predsedníčka PS Irena Bihariová. Aj Hipš hovorí, že ide o konštruktívne a vecné rokovania.

Hipš má víziu spájania sa s PS, s ktorou kandiduje na predsedu strany Spolu. "Rešpektujem rozhodnutie každého člena strany uchádzať sa o volené pozície v strane," reagoval na Kollára.

"Ja sa budem, spolu s ďalšími osobnosťami strany, uchádzať o podporu snemu strany Spolu s víziou spájania konštruktívnej, liberálnej opozície na Slovensku," dodal.

01 - Modified: 2022-07-11 12:51:31 - Feat.: - Title: Nezaradený poslanec Kollár hovorí o odchode Matoviča, Hatráková by podporila menšinovú vládu 02 - Modified: 2022-03-31 10:32:12 - Feat.: - Title: V Hlohovci vyhlásili pre havarijný stav mosta mimoriadnu situáciu 03 - Modified: 2021-12-02 15:57:43 - Feat.: - Title: Čo si myslia poslanci o povinnom očkovaní? (anketa) 04 - Modified: 2021-11-24 17:32:12 - Feat.: - Title: Spolu s lockdownom súhlasí, Kresťanská únia kritizuje zákazy pre veriacich 05 - Modified: 2021-11-17 19:47:15 - Feat.: - Title: Ak si daňovú „revolúciu“ odnesú samosprávy, odnesú ju obyčajní ľudia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
15. august 2022 23:18