TASR - Michal Svítok
StoryEditor

Cesta pápežskou kolónou, miesto v prvom rade. Bezák bol v Šaštíne blízko pápeža

15.09.2021, 12:29
Autor:
klklTASRTASR
Blízke vzťahy medzi Bezákom a pápežom Františkom naznačuje aj to, že mali už skôr viaceré osobné stretnutia.

Emeritnému biskupovi Róbertovi Bezákovi sa počas dnešnej návštevy pápeža Františka v Šaštíne dostalo veľkej pocty. 

Na podujatie ho priviezli priamo v pápežskej kolóne. Navyše počas samotnej homílie zaujal Bezák v biskupskom rúchu miesto v prvom rade medzi biskupmi (na fotografii v skupine vpravo. Bezák stál najbližšie k oltáru). 

Celú omšu si môžete pozrieť tu: 

Bezák to, že bude stáť počas omše medzi biskupmi už avizoval v rozhovore pre Denník N. "Budem medzi všetkými biskupmi, veď aj ja som jedných z nich, prsteň mám vrátený," povedal v rozhovore. 

Svoj biskupský prsteň poslal Bezák do Ríma pápežovi po vtedajšom prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Vysvetľoval to, ako istú pripomienku toho, že je stále tu.

 V júni tohto roka bol Bezák na pozvanie pápeža vo Vatikáne, kde mu pápež František prsteň vrátil. Bezák to označil ako gesto toho, že je stále biskupom. 

Biskupi neboli prekvapení

Podľa slovenských biskupov bola jeho prítomnosť v poriadku, pripomenuli, že je stále jedným z biskupov. Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober povedal, že ak by ho Svätý Otec rehabilitoval, rešpektoval by to.

"Vedeli sme o tom, že príde, už skôr, takže sme neboli prekvapení," povedal novinárom prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ.

Bober pripomenul, že Bezák je jedným z biskupov, je emeritný, tak ako viacerí iní biskupi na Slovensku. "To, čo sa stalo rozhodnutím Ríma, sme rešpektovali. Nič iné nemôžeme povedať, pretože tieto veci súvisia s rozhodnutím Svätého Otca, či už predchádzajúceho alebo tohto," povedal k Bezákovmu odvolaniu.

Miesto pre Bezáka

Biskupov sa médiá pýtali aj na to, či by sa pre Bezáka našlo miesto v cirkvi. "Myslím si, že už aj dostal ponuky, otázka je, či ich akceptoval. A čo by sa mu mohlo teraz ponúknuť, či by to akceptoval, to je druhá vec, a či urobí pápež nejakú rehabilitáciu. Stretol sa s ním nielen dnes, ale aj predvčerom. Myslím si, že tam bola nejaká reč. Ak to urobí, to, čo som prijal predtým, prijmem aj dnes," povedal Bober k prípadnej Bezákovej rehabilitácii.

Pomocný bratislavský biskup Jozef Haľko považuje za veľmi silné gesto to, že sa biskupi spoločne s Bezákom modlili pod sochou šaštínskej Panny Márie, a potom spolu koncelebrovali svätú omšu.

Vzťahy s pápežom

Blízke vzťahy medzi Bezákom a pápežom Františkom naznačuje aj to, že ho hlava cirkvi prijala na apoštolskej nunciatúre na osobnom stretnutí. Stalo sa to v pondelok po tom, ako sa Bezák nezúčastnil omše v Dóme svätého Martina.

Bezák pôsobil od roku 2009 ako arcibiskup v Trnave, kde od začiatku upozorňoval na prešľapy svojho predchodcu a snažil sa cirkev otvoriť. Postupne sa kvôli svojim krokom dostával do nemilosti popredných členov cirkvi na Slovensku. Vyvrcholilo to tým, že ho v roku 2012 pápež Benedikt XVI zbavil funkcie. 

Emeritný biskup odvtedy nepôsobil ako kňaz, až v lete tohto roku mu arcibiskup Stanislav Zvolenský dovolil odslúžiť omšu v Bernolákove. Stalo sa to po tom, ako pápež František poslal Bezákovi smútočný veniec po úmrtí jeho otca. 

01 - Modified: 2022-06-30 14:46:58 - Feat.: - Title: Pápež nepriamo obvinil Rusko z agresivity a imperializmu 02 - Modified: 2022-06-14 10:35:26 - Feat.: - Title: Pápež: Nevidíme, čo je za vojnou na Ukrajine. Mohla byť vyprovokovaná 03 - Modified: 2022-06-12 11:40:28 - Feat.: - Title: Pápež František: Nedovoľme, aby sa z vojny na Ukrajine stal zvyk 04 - Modified: 2022-06-04 19:25:47 - Feat.: - Title: Pápež František sa chystá v blízkej dobe rokovať o možnej návšteve Ukrajiny 05 - Modified: 2022-05-19 10:07:23 - Feat.: - Title: Pápež odsudzuje vojnu na Ukrajine. "Nezabúdajme ani na menej mediálne pokrývané konflikty," tvrdí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. júl 2022 12:35