TASR
StoryEditor

Richter bránil svoje rozhodnutie. Čistý deň je vaša práčka peňazí, povedala mu Nicholsonová

05.03.2017, 13:23
Autor:
TASRTASR

Kontrola resocializačného centra Čistý deň v Galante nepreukázala také porušenia, aby sa naplnila litera zákona na odobratie jeho akreditácie. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD). Reagoval tak na otázku, prečo rezort práce neodňal zariadeniu akreditáciu, a to napriek tomu, že mu to odporúčala jeho Akreditačná komisia.

"Moja komisia, a treba povedať, že to bola veľmi široká komisia, ktorá mala vo svojich radoch ekonómov, sociálnych pracovníkov, zistila porušenia, ale nie takého charakteru, ktoré by zodpovedali litere zákona o potrebe odobratia. To je dôležité," povedal minister. Za svojím tvrdením si vraj naďalej stojí. "Nemal som konkrétne výsledky, ktoré by ma k tomu oprávňovali," zdôraznil Richter.

"Mali ste okamžite konať"

S tým nesúhlasí podpredsedníčka Národnej rady (NR) SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), ktorá poukazuje na zákon o sociálno-právnej ochrane detí. Ten podľa nej ministerstvu ukladá, že zruší akreditáciu, ak môže byť ohrozený život alebo zdravie dieťaťa, alebo jeho priaznivý psychický, fyzický a sociálny vývin. "Vy ste mali z titulu vašej funkcie okamžite konať. A je irelevantné, či orgány činné v trestnom konaní vyšetrovanie dotiahli alebo nie," myslí si poslankyňa.

Brať do úvahy pri odoberaní akreditácie sa podľa nej mali prebiehajúce trestné konania v štyroch trestných veciach, ako sú znásilnenie, zneužívanie, týranie blízkej a zverenej osoby a tiež trestné činy týkajúce sa porušovania ľudskej dôstojnosti. Dôvodom na odňatie licencie je tiež podľa nej zistený fakt, že resocializačné zariadenie nemalo psychológa, čo je jednou z podmienok akreditácie.

Centrum tiež nemalo vypracované individuálne resocializačné plány a malo postrácané zápisy z psychologických sedení. "Toto všetko sú vážne porušenia podmienok akreditácie a už len na základe toho by ste mali odňať akreditáciu," zdôraznila Ďuriš Nicholsonová. "Čistý deň rovnako ako Hornonitrianske bane je vaša práčka peňazí už od roku 2009," povedala poslankyňa SaS ministrovi Richterovi.

"Odobrať tú akreditáciu je pre mňa najjednoduchšie"

Poukazuje zároveň na to, že z Akreditačnej komisie odišli dvaja jej členovia, ktorí nesúhlasia s rozhodnutím ministra Richtera o ponechaní akreditácie. Pritom práve táto komisia podľa Ďuriš Nicholsonovej dvakrát hlasovala za odňatie licencie resocializačnému zariadeniu. Proti rozhodnutiu ministra sa medzičasom postavila aj ombudsmanka Jana Dubovcová a Slovenská komora sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce. Tá podporuje dôvody, pre ktoré sa rozhodli obaja členovia Akreditačnej komisie zo svojej funkcie abdikovať.

"Odobrať tú akreditáciu je pre mňa najjednoduchšie. Ak by som pragmaticky rozmýšľal, tak to urobím a mám svätý pokoj," odpovedal Richter na otázku, či toto nie je dostatočný dôvod na odobratie akreditácie. Ak by tak urobil, bol by to vraj precedens a upozorňuje, že sa treba pozerať na všetky ďalšie zariadenia s takouto službou. Prepojenie so zariadením dôrazne odmieta.

Podpredsedníčka NR SR to označuje za nezmysel a argumentuje tým, že Akreditačná komisia za svojho pôsobenia odobrala akreditácie desiatkam zariadení a urobili oveľa menšie prehrešky. "Z titulu funkcie, z titulu zákona ste mali konať. Nekonali ste," dodala Ďuriš Nicholsonová s tým, že aj to je dôvod prečo chce opozícia ministra odvolať.

01 - Modified: 2022-06-16 09:42:02 - Feat.: - Title: HN24: Plénum odmietlo návrh Richtera o príspevku pre rodičov prvákov 02 - Modified: 2022-06-09 12:29:46 - Feat.: - Title: Parlamentný výbor zastavil konanie voči Jánovi Richterovi za letáky ministerstva práce 03 - Modified: 2022-05-12 18:31:35 - Feat.: - Title: Špekulovali, hovorí župan Viskupič. Súd po rokoch rozhodol, že Čistý deň musí vrátiť budovu 04 - Modified: 2021-11-27 11:41:36 - Feat.: - Title: Vláda pripravuje opatrenia v súvislosti so šírením variantu omikron, povedala dnes podpredsedníčka Za ľudí Leščáková 05 - Modified: 2021-05-16 10:28:35 - Feat.: - Title: Podmienky kolúznej väzby sa musia zmeniť, zhodli sa Richter s Krajniakom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. december 2022 02:05