StoryEditor

Riešiť vojnu v polícii má pracovná skupina. Musíme vypudiť mafiu, tvrdí Heger

16.09.2021, 15:57
Autor:
TASRTASR
Odborná skupina pripraví pre vládu a parlament návrhy zmien pre zlepšenie fungovania bezpečnostných zložiek.

​Reakciou na "mimoriadne znepokojujúci" vývoj v orgánoch činných v trestnom konaní je vznik odbornej pracovnej skupiny. Riešiť má obnovu dôvery v právny štát. Od pondelka bude nepretržite zasadať. Pre vládu a parlament pripraví návrhy zmien pre zlepšenie fungovania bezpečnostných zložiek.

Budú v nej zástupcovia súdov, prokuratúry, ministerstiev a ďalších inštitúcií podľa štatútu bezpečnostnej rady. Premiér Eduard Heger (OĽANO) o tom informoval po štvrtkovom zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. 

Zmeny budú zamerané na profesionalitu, bezúhonnosť, kompetencie jednotlivých aktérov a revíziu Trestného zákona a Trestného poriadku. Povedané zjednodušene, z orgánov činných v trestnom konaní musíme vypudiť mafiu,“ vyhlásil predseda vlády. V skupine budú zástupcovia súdov, prokuratúry, ministerstiev a ďalších inštitúcií podľa štatútu bezpečnostnej rady.

Premiér vyzval tiež poctivých prokurátorov, policajtov a sudcov, aby boli aktívni v obrane práva a nedali sa zastrašiť. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) má naďalej jeho dôveru.

Som rád, že bezpečnostná rada štátu sa rozhodla zauditovať a nájsť bez výnimky všetky chyby, ktoré mohli nastať v trestných konaniach a krivení spravodlivosti,“ ocenil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) poukázala na to, že boj s korupciou nie je ľahký. Podporila všetkých čestných ľudí v orgánoch činných v trestnom konaní. Úlohou vlády je podľa nej pomôcť im systémovými zmenami.

Minister financií a šéf OĽANO Igor Matovič označil vznik pracovnej skupiny za "buchnutie po stole". „Máme chyby v systéme, ktoré potrebujeme rýchlo identifikovať a zjednať nápravu,“ povedal. Nevylúčil, že navrhnuté legislatívne úpravy budú schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Zasadnutie bezpečnostnej rady zvolal premiér po tom, ako tento týždeň Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ale aj dočasného riaditeľa inšpekcie. Obvinili ich zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, dvoch policajtov zároveň aj v trestnej veci takzvaného ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov. Stíhaní majú byť väzobne, rozhodnutia súdu zatiaľ nie sú právoplatné.

Situáciou v bezpečnostných zložkách sa má v piatok (17. 9.) na mimoriadnom rokovaní zaoberať aj Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť.

Heger po zvolaní bezpečnostnej rady 17:14 Dobre vieme, že rok a pol je málo na to, aby ste očilistili obludný systém, ktorý sa tu budoval dvanásť rokov. Teraz vrcholí zápas o právny štát, povedal Heger. 17:14 Koalícia je pevná a odhodlaná tento systém vyčistiť a nastaviť tak, aby bol odolný proti zneužitiu, povedal Heger. 17:13 Zriaďujeme odbornú skupinu na základe štatútu bezpečnostnej rady. jej úlohou bude čo najrýchlejšie zanalyzovať a pripraviť riešenia a návrhy. Očakávam, že tie výsledky budú veľmi rýchle, povedal Heger. 17:10 Roman Mikulec má moju dôveru, povedal Heger. 17:09 Toto je posledná šanca na to, aby sme zvrátili osud, aby sme dokázali, že dobrí ľudia a spravodlivosť sú silnejší ako mafia, povedal Matovič. 17:07 Som presvedčený, že zvádzajú smrteľný zápas o prežitie, povedal Matovič. 17:07 Máme chyby v systéme, ktoré potrebujeme veľmi rýchlo identifikovať, povedal Matovič. 17:06 To, že vzniká táto pracovná skupina je buchnutím po stole. Toto ďalej nemôže takto fungovať, povedal Matovič. 17:05 Kradli, znásilňovali spravodlivosť a ja osobne si myslím, že aj zabíjali. Teraz sa obávajú o svoj vlastný komfort, obávajú sa o svoj pobyt na slobode. Majú neuveriteľné množstvo prostriedkov, vedia si kúpiť kohokoľvek so slabším charakterom, povedal Matovič. 17:04 Pokútne obsadzovali bezpečnostné zložky ľudmi z prostredia nitrianskej mafie, hovorí Matovič. 17:04 Robert Fico a aktívnou pomocou Pellegrini zo Slovenska urobili štát, ktorý slúžil hlavne mafii, povedal Igor Matovič. 17:01 12 rokov tu Smer budoval korupčnú chobotnicu a dnes o tom vypovedajú ľudia, ktorí samotnú korupciu páchali, hovorí Veronika Remišová. 17:00 Úlohou komisie je zistiť, či išlo o individuálne zlyhania alebo zlyhania systému, hovorí Krajniak. 17:00 Minister práce Milan Krajniak hovorí, že podozrenia že tu dochádza k manipuláciám v trestných konaniach su táke, že sa rozhodli konať," povedal Krajniak. 16:59 Heger vyzýva prokurátorov a sudcov aby sa nedali zastrašiť. "Ľudia, ktorí prekračujú zákon, ich činy musia byť potrestané," povedal Heger. 16:59 Z orgánov činných v trestnom konaní musíme vypudiť mafiu. V skupine budú sedieť zástupcovia prokuratúry, súdov či inštitúcií, povedal Heger. 16:58 Vznikne pracovná skupina, ktorá bude zasadať nepretržite a pripraví návry zmien, ktoré zlepšia fungovanie súdov, prokuratúry a polície, povedal Heger. 16:57 Premiér Eduard Heger po rokovaní bezpečnostnej rady hovorí, že zvola bezpečnostnú radu na mimoriadne znepokojujúci pohľad na orgány činné v trestnom konaní. 16:57 Heger oznámil vznik odbornej pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát. 16:45 Podľa hovorkyne premiéra sa rokovanie bezpečnostnej rady už skončilo, o chvíľu by mal Heger predstúpiť pred médiá. 16:41 Vyhlásenie premiéra Hegera Vyhlásenie premiéra Eduarda Hegera bolo zvolané na približne 16.00 hod. Stále však čakáme na začiatok brífingu.

01 - Modified: 2022-08-12 10:24:20 - Feat.: - Title: Z horiaceho auta prevážajúceho migrantov policajti vytiahli osem ľudí 02 - Modified: 2022-08-12 09:37:55 - Feat.: - Title: Heger vyzval koaličných partnerov, aby sa dohodli: Je nutné vyriešiť naše vnútorné problémy 03 - Modified: 2022-08-12 08:41:28 - Feat.: - Title: NAKA zaistila majetok v hodnote približne troch miliónov eur 04 - Modified: 2022-08-11 12:51:22 - Feat.: - Title: Šéf RTVS Machaj požiadal o stretnutie s Hegerom. Rozprávať sa chce o financovaní inštitúcie 05 - Modified: 2022-08-10 15:52:13 - Feat.: - Title: Heger sa v najbližších dňoch stretne s Lengvarským. Rozoberať budú rezort zdravotníctva
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
12. august 2022 13:27