Minister práce Ján RichterTASR/Martin Baumann
StoryEditor

"Na ministerstve panujú 50. roky." Richtera by mali odvolávať najneskôr v piatok

04.04.2017, 12:55
Autor:
TASRTASR
Opozícia dlhodobo kritizuje Richtera za jeho konanie v prípade galantského resocializačného zariadenia Čistý deň.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) bude pre kauzu Čistý deň a ďalšie údajné zlyhania čeliť v parlamente odvolávaniu najneskôr v piatok 7. apríla. Môže sa stať, že odvolávanie príde na rad aj skôr. Závisí to od toho, či aktuálna schôdza Národnej rady SR skončí ešte pred piatkom.

Na poslaneckom grémiu sa dnes totiž dohodli, že odvolávanie príde po skončení aktuálnej schôdze. Ak však poslanci zasadnutie neuzavrú do piatka, Richter pred poslancov príde 7. apríla. Mimoriadna schôdza totiž musí byť do siedmich dní od podania návrhu. Opozícia ho dala minulý piatok. Závery grémia TASR potvrdila šéfka komunikácie Národnej rady Zuzana Čižmáriková.

"Panujú tam 50. roky"

Návrh na vyslovenie nedôvery podali opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA. Pod iniciatívu sa podpísalo viac ako 50 poslancov. "Ministerstvo práce a ústredie práce drží ochrannú ruku nad týraním a zneužívaním detí a toto nemôže žiadna slušná demokratická krajina a občania dovoliť," vyhlásila po podaní návrhu predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Opozícia je presvedčená, že Richterov rezort zlyháva. "Panujú tam 50. roky, lebo zamestnankyne, ktoré sa odvážili hovoriť o praktikách na ministerstve a ústredí práce, sú zastrašované tým, že prídu o svoje pracovné miesto," doplnila.

Opozícia dlhodobo kritizuje Richtera za jeho konanie v prípade galantského resocializačného zariadenia Čistý deň. Podľa nej minister kauzu kryje. Opoziční poslanci sú zároveň presvedčení, že Richter mal už dávno odobrať Čistému dňu akreditáciu, ako mu to odporúčala akreditačná komisia.

Poukazujú na prepojenia na politikov

Blahová poukazuje, že Čistý deň neprišiel o akreditáciu napriek výrazným porušeniam zákona, pritom rôzne iné zariadenia ju stratili aj pre malé prehrešky. V prípade Čistého dňa a napríklad aj detského domova Peto, ktorý spravuje dcéra exministerky práce a komisárky pre deti Viery Tomanovej (Smer-SD), poukazuje opozícia na prepojenia na politikov. "Požívajú špeciálnu ochranu, ktorú im vytvára ministerstvo práce a jeho nominanti," doplnila Blahová s tým, že preveruje ďalšie zariadenia, kde má podobné podozrenia.

Minister Richter v reakcii na opakujúcu sa kritiku už pred pár dňami uviedol, že je na odvolávanie v parlamente pripravený. Opozičným politikom odkázal, že o tomto kroku hovoria "už prakticky polroka". Richter si stojí za tvrdením, že viaceré vyhlásenia v kauze Čistý deň opakovane vyvrátil už preverenými faktami a dôkazmi.

01 - Modified: 2024-02-08 23:03:08 - Feat.: - Title: „Je to desivé a odsúdeniahodné.“ Odborníčka hovorí, že reedukačné centrá zničili stovky životov 02 - Modified: 2024-01-18 21:01:16 - Feat.: - Title: Tomáš o akreditácii pre bývalého riaditeľa zariadenia Čistý deň rozhodne po stanovisku akreditačnej komisie 03 - Modified: 2024-01-18 14:57:44 - Feat.: - Title: Reakcia Jána Richtera na vyjadrenie prezidentky 04 - Modified: 2023-12-30 13:06:10 - Feat.: - Title: V budúcom roku by sa mohol novelizovať rokovací poriadok, avizoval Richter 05 - Modified: 2023-11-19 11:09:58 - Feat.: - Title: O 5 minút 12
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. apríl 2024 22:14