Záborská videla v prenose z OTO hanobenie kresťanov. V jednej zo scénok boli známi herci Alexander Bárta, Tomáš Maštalír a Vladimír Kobielsky oblečení ako rehoľné sestry, v ďalšej zase herečka Diana Mórová a český moderátor Jakub Prachař predniesli desať pravidiel šoubiznisu, ktoré sa ponášali na desatoro božích prikázaní. "Považujeme za nedôstojné a neprijateľné, aby sa vo vysielaní objavovalo urážlivé zosmiešňovanie kresťanskej viery, ku ktorej sa hlási veľká časť občanov Slovenskej republiky, či akejkoľvek inej viery.“TASR
StoryEditor

Stredisko pre ľudské práva vyzvalo poslancov, aby nepodporili Záborskej zákon. Skomplikuje potraty

19.09.2021, 09:49
Autor:
TASRTASR
Okrem pomoci matkám chce Anna Záborská urobiť viacero zmien v interupčnej legislatíve.

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva vyzýva v liste poslancov Národnej rady, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám. Stredisko tvrdí, že v mene pomoci "zásadným spôsobom zhorší prístup k bezpečnej forme umelého prerušenia tehotenstva".

Šéfka Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) hovorí, že zákon nepodporí a pravdepodobne ho nepodporia ani jej kolegovia. Poslanci Sme rodina budú mať podľa predsedu ich klubu Petra Pčolinského pri hlasovaní voľnú ruku.

"Stredisko upozorňuje na nesystematický charakter predkladaných zmien, ktoré viac odzrkadľujú osobné presvedčenie predkladateľov a prekladateliek ako reálne potreby tehotných žien," skonštatovalo stredisko v stanovisku.

Úprava má viacero nedostatkov

Podľa strediska pre ľudské práva má pripravovaná právna úprava viacero nedostatkov. Pripomína, že prístup k bezpečnej forme umelého prerušenia tehotenstva je prirodzeným obsahom práva na zdravie, ako aj práva na súkromný a rodinný život.

"Aj keď stredisko v nijakom rozmere neupiera práva nenarodeného plodu, je na mieste pripomenúť, že podľa viacerých rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva sú práva nenarodeného plodu nerozlučne spojené s právami tehotnej ženy. Akýkoľvek zásah do reprodukčných práv musí brať na zreteľ mantinely primeranosti a potrebu ochrany práv nenarodeného plodu, ako aj práv matky," doplnilo stredisko.

Myslí si, že súčasné legislatívne nastavenie chráni dostatočne práva matky aj práva plodu. Návrh zákona predložili spolu s Annou Záborskou poslanci OĽANO a Sme rodina.

Hovorí o núdzovom bývaní pre tehotné ženy v krízovej situácii, zaviesť chce osobitný príspevok vyše 3000 eur pri narodení dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím či takzvané kočíkovné v plnej výške aj pre štvrté dieťa v rodine.

Komplikovanejší prístup k interupciám

Súčasťou návrhu je aj premenovanie umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, predĺženie lehoty na rozmyslenie o potrate zo 48 na 96 hodín, ako aj zákaz reklamy na služby a tovary spojené s výkonom umelých potratov.

Bittó Cigániková vidí v návrhu aj dobré veci, no je proti predlžovaniu lehoty pred podstúpením interrupcie. "Skutočným zámerom je čo najviac prekážok. Ak si zoberiete lehotu štyri dni v kombinácii s výhradou vo svedomí, tiež s tým, že návšteva gynekológa nie je možná hneď. Môže sa stať, že termín interrupcie nestihnete," uviedla pre TASR.

Príspevok pre dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím je podľa nej morálne veľmi diskutabilný. Pomôcť rodinám treba podľa nej systémovo a dlhodobo.

"My sa rozprávame o situácii, keď tento príspevok dávame preto, aby žena, ktorá sa rozhodla, že nechce do toho ísť, pretože na to nemá osobné predpoklady alebo financie, do toho predsa len išla, a neprekáža, že to potom možno nezvládne," dodala a označila to za nešťastný prístup. Odmietla tiež tvrdenia, že by nechcela, aby sa rodili ťažko zdravotne postihnuté deti.

01 - Modified: 2021-05-26 08:01:38 - Feat.: 0 - Title: Záborská sa nevzdáva, opäť predložila sporný návrh. Podporu znova nájde u kotlebvocov 02 - Modified: 2021-06-21 19:40:29 - Feat.: 0 - Title: Ukončenie tehotenstva nie je ľudské právo, tvrdí Záborská. Poslankyňa však nechce ísť cestou zákazu potratov 03 - Modified: 2021-09-04 08:47:03 - Feat.: 0 - Title: Poslankyňa Záborská navrhuje zaradiť kňazov medzi zdravotnícke povolania 04 - Modified: 2021-10-25 09:14:50 - Feat.: 0 - Title: Záborská v novej funkcii: Urobím všetko preto, aby naša vlasť bola ochrancom slobody viery 05 - Modified: 2021-09-09 13:28:46 - Feat.: 0 - Title: Svedkovia liehovovi gratulujú Záborskej k funkcii. Ak nám pomôžete, pozveme vás na jedno, píše Žifčák
01 - Modified: 2023-07-12 10:41:18 - Feat.: - Title: Stopka pre Záborskú: Vláda ju odvolala z funkcie splnomocnenkyne, končí aj ďalší politik 02 - Modified: 2023-05-30 07:54:08 - Feat.: - Title: Záborskej združenie zvažuje právne kroky, dotácie od exministra Krajniaka vyvolali pochybnosti 03 - Modified: 2023-04-24 13:16:24 - Feat.: - Title: SaS povedie do volieb Sulík. Oznámil, kto bude na kandidátke druhý aj tretí 04 - Modified: 2023-03-29 06:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Je zákon o rodnom čísle diskusiou o biológii? Alebo ďalšia šikana? 05 - Modified: 2023-03-26 13:00:00 - Feat.: - Title: Kresťanská schizma. KDH si z dvoch zlých možností vybralo lepšiu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. september 2023 02:26