Minister školstva Peter PlavčanTASR/M. Baumann
StoryEditor

Plavčanova reforma má pozitívne návrhy. Je tam ale jeden veľký háčik, upozorňujú učitelia

14.04.2017, 11:01
Autor:
TASRTASR
Plán zvyšovania platov pedagógov predpokladá, že až v cieľovom roku 2027 budú dosahovať priemer OECD.

Ohlásená školská reforma obsahuje podľa Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) viacero pozitívnych návrhov, ktoré by učitelia uvítali v praxi. Celý dokument však podľa nich padá na financovaní.

"Bez podpory ministerstva financií sa žiadna reforma školstva nekoná a nikdy sa konať nebude," uviedlo v stanovisku ISU. Preto iniciatíva vyzvala vládu, osobitne ministra financií Petra Kažimíra a predsedu vlády Roberta Fica (obaja Smer-SD), aby sa k pripravovanej reforme a jej finančnému a politickému krytiu jasne vyjadrili. "Potrebujeme vedieť, či čas strávený štúdiom a pripomienkovaním reformy bude zmysluplne využitý a či vôbec má zmysel čakať na skutočné akčné plány ministerstva školstva," dodáva ISU.

Iniciatíva pripomína, že v dokumente chýba riešenie štruktúry, postavenia a kompetencie rady školy, ktorá je kľúčovým prvkom demokracie na školách. "Nespomína sa v ňom ani zrušenie totalitného práva veta zriaďovateľa pri voľbe riaditeľa školy, ktoré celá školská verejnosť jednoznačne odmieta," dodávajú učitelia.

Plán zvyšovania platov pedagógov predpokladá, že až v cieľovom roku 2027 budú dosahovať priemer OECD, čo podľa nich určite nesignalizuje zatraktívnenie učiteľského povolania v blízkom období.
ISU dlhodobo upozorňuje na to, že realizácii množstva analýz, prieskumov, komisií, databáz, webov, príručiek a príprav, ktoré dokument Učiace sa Slovensko predpokladá, už učitelia neveria.

"Chýba infraštruktúra v podobe pripravených škôl, priestorov, areálov, pomôcok, investícií do učiteľa ako kľúčového hráča, ako to deklaruje dokument. Taktiež pre nedostatok asistentov, špeciálnych pedagógov, psychológov i materiálneho vybavenia nie sú zabezpečené ústavné práva pre znevýhodnené deti a o základné potreby detí sa súťaží cez eurofondy," uzatvára ISU.

Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania „Učiace sa Slovensko“ predstavilo ministerstvo školstva 15. marca. Zverejnením na svojej webovej stránke zároveň ponúklo odbornej i širokej verejnosti možnosť vyjadriť sa k jeho jednotlivým návrhom. Na základe zaslaných pripomienok a podnetov sa predložený autorský návrh dokumentu bude v najbližšom období dopracovávať. Pripomienkovanie bude ukončené koncom apríla.

01 - Modified: 2022-12-05 23:00:00 - Feat.: - Title: Predčasné dôchodky 2023: kto má na ne nárok a koľko peňazí budete dostávať? 02 - Modified: 2022-12-03 20:10:06 - Feat.: - Title: V Maďarsku protestovali tisíce učiteľov aj rodičov proti prístupu vlády k školstvu 03 - Modified: 2022-12-04 23:00:00 - Feat.: - Title: Žiaci mali dostať notebooky a tablety za 40 miliónov eur. Ministerstvo doteraz školám nič neposlalo 04 - Modified: 2022-11-30 08:40:07 - Feat.: - Title: Exminister Gröhling hovorí v parlamente o problémoch v školstve 05 - Modified: 2022-11-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Semafor plánu obnovy ukazuje červenú a oranžovú. Stovky miliónov eur pre školy sú v ohrození
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 09:29