StoryEditor

Rázsochy boli najlepšou voľbou

18.04.2017, 00:00
Pri voľbe miesta novej univerzitnej nemocnice zavážila aj dobrá dostupnosť, povedal šéf projektového tímu novej UNB Jozef Dolinský.

Keď sa povie nemocnica Rázsochy, každý si predstaví gigantický socialistický projekt. Avšak z urbanistického pohľadu je táto lokalita najlepšia. Je dokonca lepšia ako nemocnica na Boroch, ktorú plánuje postaviť súkromný investor, hovorí Dolinský.

Ministerská analýza ukázala, že najvýhodnejšie bude rozdelenie novej univerzitnej nemocnice na dve – Ružinova a Rázsoch. V minulosti sa neuvažovalo o tom, že nová nemocnice bude mať dve sídla? Aké sú výhody toho, že bude rozdvojená?

Variant dvoch sídiel má svoje za a proti, ale vzišiel ako kompromis a najlepšie možné riešenie z viacerých alternatív. Dve sídla budú napríklad logisticky lepšie dostupnejšie pre pacientov, budú sa tiež navzájom dopĺňať či zastupovať. Plánuje sa rozsiahla rekonštrukcia ružinovskej nemocnice. Vtedy môžu časť aktivít Ružinova prevziať Rázsochy, a naopak.

Nevzbudzuje budova Rázsoch v ľuďoch nedôveru?

Keď sa povie nemocnica Rázsochy, tak si každý predstaví gigantický socialistický projekt. Áno, je to pravda. Z urbanistického hľadiska je však táto lokalita najlepšia. Nachádza sa v prírodnom prostredí, takže pacienti majú ticho, výhľad. Je tam tiež veľmi dobrá dopravná situácia a je oveľa prístupnejšia ako napríklad východná časť Bratislavy. Tiež sú tam dobré podmienky na centralizáciu činností a rýchly transfer pacientov, lekárov či zariadenia. Ďalšou výhodou je, že sa na Rázsochách dajú veľmi jednoducho vybudovať jednoposteľové izby s vlastným sociálnym zariadením. Je to oveľa lepšia lokalita, ako napríklad nemocnica na Boroch, ktorú plánuje postaviť súkromný investor.

Sú tam však aj nevysporiadané zmluvy.

Je tam niekoľko nevysporiadaných pozemkov a sporov, ale tie nepredstavujú vážnejšie riziko. Nerád by som to bližšie špecifikoval. Mohlo by to totiž znížiť šance štátu na úspešnejšie vyrovnanie.

V roku 2014 sa však hovorilo, že univerzitná nemocnica by mala stáť na Patrónke.

Ukázalo sa, že by to bolo pre výstavbu novej nemocnice ekonomicky veľmi náročné. Prvým problémom je, že ide o takzvane stabilizované územie. To znamená, že v prípade, že by došlo k veľkým zmenám v projekte, by bolo nutné nové územné rozhodnutie. To môže trvať...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-02-03 14:46:59 - Feat.: - Title: Bugár v HNtelevízii: Matovič chcel vytrhnutou demisiou Sulíka podviesť 02 - Modified: 2023-02-02 09:09:14 - Feat.: - Title: Musafer robí najlepší kebab v Bratislave: Nič u mňa nie je polotovar, slovenské mäso je desaťkrát lepšie ako poľské 03 - Modified: 2023-01-31 11:03:10 - Feat.: - Title: Navrhovaná norma Euro 7 je nereálna. Rok 2023 musí určiť ako s autami ďalej, tvrdí odborník 04 - Modified: 2023-01-27 14:06:30 - Feat.: - Title: Hovorili sme s umelou inteligenciou: Robot si priznal chybu, vie si predstaviť, že by riadil politiku a takto reagoval na boha 05 - Modified: 2023-01-30 09:41:43 - Feat.: - Title: Danko v HNtelevízii: Môj sen je dať Fica a Pellegriniho za jeden stôl. Nabrali by sme hlasy ako snehová guľa
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. február 2023 22:03