TASR - Martin Baumann
StoryEditor

Najvyššiu mieru dôveryhodnosti si stráži Žilinka. Lipšic a Mikulec zaostávajú

19.09.2021, 17:44
Autor:
jfjf
Podľa prieskumu agentúry Focus je spomedzi troch vybraných verejných činiteľov najdôveryhodnejším generálny prokurátor.

Spolu so správami, ktoré upozorňujú na napätú situáciu v bezpečnostných zložkách, sa menia aj spoločenské nálady vyjadrujúce mieru dôvery voči vrcholovým predstaviteľom orgánov činných v trestnom konaní.

Prieskum, ktorý agentúra Focus zrealizovala pre TV Markíza, sa v tejto súvislosti zameral práve na zisťovanie  úrovne dôvery občanov voči ministrovi vnútra, generálnemu a špeciálnemu prokurátorovi.

Podľa prieskumu dôveruje najviac ľudí, až 42 percent, generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. Za Žilinkom zaostáva špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorému dôveru vyjadrilo 29 percent ľudí a napokon minister vnútra Roman Mikulec s 24 percentami dôveryhodnosti.

V porovnaní s rovnakým prieskumom, ktorý agentúra Focus realizovala vo februári tohto roka, poklesla miera dôveryhodnosti u generálneho prokurátora o šesť percentuálnych bodov a u špeciálneho prokurátora o štyri percentuálne body.

Hodnotenie dôveryhodnosti sa vo veľkej miere líši aj podľa toho, k akej politickej strane sa respondenti hlásia. Z tohto hľadiska vyjadrili Žilinkovi najvyššiu podporu voliči Hlasu a Smeru. Lipšicovi a Mikulcovi dôverujú najmä voliči strán SaS a OĽaNO.

20. máj 2022 09:53