Prezidentka Zuzana Čaputová a prvá dáma USA Jill Bidenová.Snímka: Reuters
StoryEditor

Čaputová s prvou dámou USA Bidenovovou ocenili spoluprácu: Zdieľame rovnaké hodnoty

09.05.2022, 11:16
Autor:
TASRTASR
Americká prvá dáma zavítala v sobotu na Slovensko, aby mu vyjadrila uznanie za nasadenie a solidaritu pri riešení migračnej vlny vyvolanej vojnou na Ukrajine.

Prezidentka Zuzana Čaputová spolu s americkou prvou dámou Jill Bidenovou ocenili porozumenie medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými.

Ocenili vzájomnú spoluprácu

Americkú prvú dámu prijala slovenská hlava štátu Zuzana Čaputová v pondelok predpoludním.

"Počas mojej návštevy krásnej krajiny som sa osobne presvedčila, že Slovensko zdieľa rovnaké hodnoty ako Spojené štáty americké," napísala do knihy hostí Prezidentského paláca manželka amerického prezidenta ako spomienku na jej návštevu Slovenska.

"Som veľmi potešená vzájomným porozumením a spoluprácou a aj z tohto miesta chcem poďakovať za podporu Spojeným štátom americkým," uviedla pri stretnutí pred novinármi Čaputová.

Prvá dáma USA sa tiež zdôverila so skúsenosťou, ktorá nadobudla počas návštevy východného Slovenska i ukrajinského Užhorodu, kde sa stretla s manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Olenou.

"Uvedomila som si na základe toho, čo som videla, aká dôležitá je podpora ľudí utekajúcich pred vojnovou agresiou, traumatizovaných hroznými udalosťami," uviedla Bidenová.

Slovensku vyjadrila uznanie

Americká prvá dáma zavítala v sobotu na Slovensko, aby mu vyjadrila uznanie za nasadenie a solidaritu pri riešení migračnej vlny vyvolanej vojnou na Ukrajine. 

V nedeľu sa Bidenová na východnom Slovensku priamo zaujímala o situáciu na hraniciach a centrách pomoci, stretla sa s odídencami i zástupcami organizácií, ktorí sa o utečencov starajú a pomáhajú pri ich integrácii. 

Na východnej hranici ju sprevádzali predseda vlády Eduard Heger i minister vnútra Roman Mikulec (obaja OĽANO).

Bidenová sa v nedeľu pri neohlásenej návšteve ukrajinského Užhorodu takisto stretla s Olenou Zelenskou.

01 - Modified: 2023-09-05 05:50:29 - Feat.: - Title: Jill Bidenová mala po vyše roku opäť pozitívny test na covid 02 - Modified: 2023-02-27 22:03:44 - Feat.: - Title: Biden sa bude znovu uchádzať o prezidentský úrad, naznačila jeho manželka Jill 03 - Modified: 2023-02-24 22:06:18 - Feat.: - Title: Biden je pripravený znovu kandidovať, tvrdí prvá dáma. Oficiálne oznámenie môže prísť už v apríli 04 - Modified: 2023-01-12 07:27:54 - Feat.: - Title: Jill Bidenovej odstránili dva kožné nádory 05 - Modified: 2022-09-18 17:04:12 - Feat.: - Title: Biden s manželkou vzdali poctu zosnulej kráľovnej Alžbete II.
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2023 02:27