Ľudia s mobilmi. FOTO: REUTERS/Lai Seng 
StoryEditor

Ministerstvo vnútra v spolupráci s Linkou detskej istoty pripravilo brožúru proti kyberšikane

20.05.2022, 09:32
Autor:
TASRTASR

Cieľom brožúry je podľa ministerstva tiež povzbudiť občanov, aby sa nebáli vyhľadať pomoc.

V súčasnej dobe digitalizácie, ktorá si vyžaduje i neustále využívanie sociálnych sietí a internetu, narastá nový nebezpečný fenomén správania – kyberšikanovanie. Ministerstvo vnútra v spolupráci s Linkou detskej istoty, a v súčinnosti s odborníkmi z oblasti práva a psychológie, vytvorili kompletný informačný materiál s radami a tipmi, ako na kyberšikanu reagovať, kde hľadať pomoc a ako sa toto patologické správanie prejavuje. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva.

Rezort vnútra uviedol, že v mnohých prípadoch ide o opakované a úmyselné prenasledovanie, vydieranie, obťažovanie, ohováranie, znevažovanie či vyhrážanie sa prostredníctvom mobilov, tabletov a počítačov.

"Nakoľko je kyberšikanovaním ohrozená každá cieľová skupina, odborníci prevencie kriminality rezortu vnútra a Linky detskej istoty zostavili množstvo užitočných rád a tipov k tejto problematike," poznamenali z ministerstva.

Zámerom je poskytnutie prehľadu a odpovedí na otázky, aký je rozdiel medzi šikanovaním a kyberšikanovaním, čo je nebezpečné prenasledovanie a nebezpečné elektronické obťažovanie, či čo sa stane, ak niekto neoprávnene zverejní cudzí, hoci pravdivý, no intímny a citlivý obsah? Materiál sa zaoberá aj odpoveďami na otázky, prečo sa niekto stane agresorom, alebo čo robiť v prípade, že sa niekto stane obeťou a na koho sa obrátiť.

Cieľom brožúry je podľa ministerstva tiež povzbudiť občanov, aby sa nebáli vyhľadať pomoc. V rámci osobného kontaktu sa dozvedia potrebné informácie a budú nasmerovaní na subjekty, ktoré poskytujú pomoc a podporu.

Materiál je dostupný na stiahnutie na webe ministerstva. Prostredníctvom informačných kancelárií pre obete trestných činov bude distribuovaný viac ako 330 spolupracujúcim subjektom/partnerom.

01 - Modified: 2022-08-13 20:23:55 - Feat.: - Title: Predsedom novej strany obcí a miest SOM Slovensko sa stal Jozef Krúpa, starosta Záhorskej Bystrice 02 - Modified: 2022-08-13 18:01:21 - Feat.: - Title: Nehoda pri Kittsee si vyžiadala tri životy. Na vine je prevádzač, ktorý sa vyhýbal policajnej kontrole 03 - Modified: 2022-08-13 13:38:42 - Feat.: - Title: Ukrajina dostala prvé štyri z ôsmich objednaných húfnic Zuzana 2, potvrdil slovenský rezort obrany 04 - Modified: 2022-08-12 11:06:56 - Feat.: - Title: Na Slovensku pribudli dva prípady opičích kiahní 05 - Modified: 2022-08-12 13:16:19 - Feat.: - Title: Problém, ktorý odstavil ropu aj Slovensku, je odstránený. Banka zmenila rozhodnutie, Kyjev obdržal platbu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
14. august 2022 08:55