O desať minúť bude osem hodín. Za normálnych okolností by sa štvrtákom a oktavánom z Gymnázia Ladislava Novomeského v Bratislave začínalo vyučovanie. Teraz však sedia vo vestibule vo vyžehlených oblekoch a v slávnostných šatách. Poslednýkrát si čítajú poznámky. Keď príde ich čas, musia vstúpiť do triedy. Komisia tento týždeň preveruje ich vedomosti pred zelenými stolmi.
Úroveň ako pred pandémiou
Na Slovensku najbližšie tri týždne prejde tradičnou skúškou dospelosti viac ako 40-tisíc žiakov. Medzi nimi aj Viktória Hovorková z bratislavského gymnázia. „Cítime sa veľmi vystresovane. Hovoríme si témy, ktoré by sme mohli dostať,“ opisuje svoje dojmy pred rannou skúškou z angličtiny.
Z odpovede napokon odchádza s dobrým pocitom. Otázku si vyberala z kartičiek, ktoré komisia rozložila na stôl do tvaru smajlíka. Popoludní ju však čaká ešte previerka z chémie. „Rada by som si vytiahla labák alebo všeobecnú chémiu,“ hovorí. Vyhnúť by sa chcela otázkam z anorganickej chémie, ktoré obsahujú množstvo učiva.
Pri odpovedi z chémie sa maturanti dotknú viacerých oblastí. Otázky sú totiž polytematické. Potvrdzuje to aj Michaela, ktorej celé meno máme v redakcii. Z predmetu ju preskúšali ako druhú. „Rozprávala som o kyslíku, o síre, o organických zlúčeninách, ktoré vznikajú z amoniaku,“ vymenovala.
Tohtoroční maturanti sa učili niekoľko mesiacov z detských izieb spoza obrazoviek. Michaela je napriek tomu spokojná s tým, ako pani učiteľka vysvetľovala učivo. Priznáva však, že si lepšie osvojila otázky ktoré sa učili osobne v triede. „Prvé témy viem asi najhoršie. Tie sme preberali, keď sme sa učili z domu,“ zhodnotila.
Zostáva vám 60% na dočítanie.