Richard Rybníček, primátor mesta Trenčín. FOTO: HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Rybníček: Mestá a obce budú musieť zvažovať zvýšenie daní a poplatkov

25.05.2022, 14:41
Autor:
TASRTASR

Richard Rybníček tvrdí, že budú musieť škrtať a hľadať riešenia, ktoré budú znamenať zníženie kvality služieb pre obyvateľov miest a obcí.

Mestá a obce budú musieť pre parlamentom schválenú protiinflačnú pomoc z dielne ministerstva financií zvažovať zvyšovanie dani z nehnuteľností, poplatkov za školy a škôlky či prijímať rozhodnutia, ktoré budú voči občanom nepopulárne. Uviedol to prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček.

"Bohužiaľ, asi nebudeme mať inú možnosť, keďže máme obrovské výdavky aj v súvislosti s rastom cien energií, stavebných materiálov a so všetkým," podotkol s tým, že výdavky samospráv sú stále väčšie ako príjmy.

Rybníček tvrdí, že budú musieť škrtať a hľadať riešenia, ktoré budú znamenať zníženie kvality služieb pre obyvateľov miest a obcí.

ÚMS deklaruje, že sú spolu so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) na "jednej lodi". "Predpokladám, že budeme postupovať spoločne a budeme hľadať spoločné riešenia, aby sme sa k tejto celej situácii jasne postavili," poznamenal.

Zároveň potvrdil, že ÚMS požiadala o stretnutie prezidentku Zuzanu Čaputovú. Chcú sa s ňou o celej situácii porozprávať a vysvetliť jej obavy z toho, čo čaká mestá a obce na Slovensku.

S hlavou štátu sa chcú stretnúť aj zástupcovia ZMOS-u. Hlasovanie poslancov parlamentu, ktorí zároveň pôsobia v samosprávach, vníma združenie ako krok, ktorým ublížili nielen mestám, obciam či samosprávnym krajom, v ktorých pôsobia, ale aj všetkým ostatným samosprávam.

"Práve ľudia schvaľujúci zákony a pôsobiaci v samospráve to mali najlepšie vedieť. Tento ich postoj sa zároveň podpísal pod nútené obmedzovanie kvality a rozsahu verejných služieb, ktoré samosprávy zabezpečujú pre svojich obyvateľov," uviedol ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

ZMOS od parlamentu očakáva, že samosprávu bude chrániť a nie, že bude podporovať rozhodnutia, ktoré jej nepomáhajú. Združenie sa obrátilo aj na partnerov z Hospodárskej a sociálnej rady.

So sociálnymi partnermi reprezentujúcimi zamestnávateľov a zamestnancov chce diskutovať o spoločnom postupe.

"Cítime, že štýl práce, ktorým sa prijíma legislatíva, nie je správny. Ani z hľadiska procesu, ani z hľadiska obsahu," podotkol Kaliňák s tým, že rokovanie so sociálno-ekonomickými partnermi je naplánované na 1. júna v Bratislave.

ZMOS vstúpilo pre dlhodobý prístup štátu voči samosprávam od 19. mája do štrajkovej pohotovosti a hrozí ostrým štrajkom. Podporu ZMOS-u vyjadrili Združenie samosprávnych krajov SK 8 i Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Ministerstvo financií sa v uplynulých dňoch opakovane ohradilo voči tvrdeniam samospráv. Šéf rezortu Igor Matovič (OĽANO) deklaruje, že samosprávy nebudú mať menej peňazí, ako majú v súčasnosti.

Priznáva však, že niektoré samosprávy môžu zostať "dýchavičné". Vyhlásil tiež, že poctivým samosprávam určite podá štát pomocnú ruku.

 

01 - Modified: 2022-05-19 12:52:02 - Feat.: - Title: Samosprávy zbytočne vyčkávajú do júna. Už dnes mali pred parlamentom štrajkovať, vyhlásil Rybníček 02 - Modified: 2022-04-12 12:57:08 - Feat.: - Title: Vyjadrenie Čaputovej po stretnutí s vedením Únie miest Slovenska 03 - Modified: 2021-10-04 08:24:27 - Feat.: - Title: Návrh novej súdnej mapy je ponížením Trenčína i celého kraja, tvrdí Rybníček 04 - Modified: 2021-06-11 13:00:02 - Feat.: - Title: Rybníček vyzýva Hegera, aby zvolal online zasadnutie vlády. Dôvodom je covid automat 05 - Modified: 2021-06-09 14:05:13 - Feat.: - Title: V covid automate je chyba, tvrdí Rybníček. Trenčín je podľa neho ružový omylom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. august 2022 13:53