Samuel Kováčik, známy slovenský teoretický fyzik, by sa mohol po svojom štúdiu v Írsku mať omnoho lepšie, keby tam ostal pracovať. Napriek tomu si po škole vybral radšej svoju domovinu. „Vedel som, že sa vrátim,“ hovorí autor známeho blogovacieho projektu Vedátor. „V Írsku mi chýbal pocit zázemia, a to sa už ťažko buduje nanovo. Mal som pocit – a stále mám – že na Slovensku dokážem viac prispieť, vytvoriť nejakú pozitívnu zmenu,“ dopĺňa.
V oboch krajinách vnímal, samozrejme, aj negatíva, ale tu má dojem, že s ich riešením dokáže byť viac nápomocný. Rovnako to vidí aj Jozef Žatko, podnikateľ z ovocinárskej farmy Bioplant, ktorý sa po siedmich rokoch v zahraničí vrátil späť na Slovensko, aby mohol do rodinného biznisu prinášať rôzne inovácie a nové technológie. Žiaľ, v oboch prípadoch ide skôr o výnimku než pravidlo.
Nepriaznivé platové podmienky sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mladí po ukončení štúdia v zahraničí zvyčajne naspäť domov nevrátia. Európske štatistiky ukazujú smutnú realitu – slovenské ročné mzdy sú z hľadiska kúpnej sily od minulého roka na úplnom chvoste Európskej únie. Až 88 percent Slovákov rozmýšľa nad prácou v zahraničí, vyplýva z prieskumu Slovenskej sporiteľne.
Zostáva vám 69% na dočítanie.