Bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa. FOTO: TASR/Ján Krošlák
StoryEditor

Bývalý námestník SIS Beňa sa obnovy konania nedočká. Súd zmietol jeho návrh zo stola

01.06.2022, 12:31
Autor:
TASRTASR

Beňa žiadal vo svojom prípade zmenu právnej kvalifikácie zo zločinu prijímania úplatku na nepriamu korupciu.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zamietol návrh na obnovu konania v prípade exnámestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu. Rozhodnutie nie je právoplatné, obhajoba avizuje podanie sťažnosti.

Vlani bol Beňa odsúdený na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Dostal aj peňažný trest 14-tisíc eur. Súd vtedy schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a Beňom za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu Miroslav Mazúch zdôvodnil, že neboli naplnené dôvody umožňujúce obnovu konania. Nebolo podľa neho zrejmé, že by vzišli najavo nové dôkazy, týkajúce sa prípadu. "Sudca neskúma správnosť alebo nesprávnosť rozhodnutí, ktoré boli vydané," vysvetlil.

V návrhu na obnovu konania sa Beňa odvolával na nedávne právoplatné odsúdenie exšéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča a expolicajta Ladislava Vičana za prečin nepriamej korupcie. Keďže ide o rovnaký skutok, Beňa žiadal aj v jeho prípade zmenu právnej kvalifikácie zo zločinu prijímania úplatku na nepriamu korupciu.

Obhajoba navrhovala zrušiť pôvodný výrok o vine v treťom skutku a tiež celý výrok o treste. "Na dnešnom verejnom zasadnutí bolo vykonaných viacero dôkazov, ktoré súdu neboli objektívne známe v čase rozhodovania o vine a treste Beňu," zdôvodnil obhajca Peter Kubina.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel navrhoval obnovu konania nepovoliť, keď na ňu nie sú podľa jeho slov splnené zákonné podmienky.

Beňa bol zadržaný v rámci akcie Judáš začiatkom decembra 2020. Medzi obvinenými boli v tomto prípade aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský, Peter Gašparovič a ďalší bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

 

01 - Modified: 2023-05-26 10:55:13 - Feat.: - Title: Začal sa proces s exposlankyňou Smeru v kauze agrodotácií, tá vinu odmieta 02 - Modified: 2023-05-24 09:43:03 - Feat.: - Title: Rastislav Trnka neuspel na Špecializovanom trestnom súde so sťažnosťou proti obvineniu 03 - Modified: 2023-05-23 11:59:34 - Feat.: - Title: Kauza Dobytkár pokračuje výsluchom svedkov, ktorí žiadali o agrodotácie z PPA 04 - Modified: 2023-05-18 09:36:55 - Feat.: - Title: Bývalého českého hajtmana Ratha prepustili, vo väzení si odpykával trest za korupciu 05 - Modified: 2023-05-17 10:58:41 - Feat.: - Title: NAKA zadržala a obvinila sedem osôb z korupcie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. jún 2023 12:40