Šéf Tiposu Marek Kaňka. FOTO: TASR/Andrej Hrušovský
StoryEditor

Rozsiahla akcia Voz. NAKA obvinila aj šéfa Tiposu, má ísť o biznis s pohonnými hmotami

09.06.2022, 10:21
Autor:
redredTASRTASR

Elitní policajti zo stredného Slovenska zasahujú na viacerých miestach. Má ísť o obchodovanie s pohonnými hmotami.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahuje pri akcii Voz pre podozrenie z majetkovej a hospodárskej trestnej činnosti. Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie celkovo 31 osobám, z toho 25 fyzickým a šiestim právnickým.

Viacero obvinených bolo zadržaných bolo. Informuje o tom Úrad špeciálnej prokuratúry, pod ktorého dozorom zaisťovacia akcia prebieha. Kauza má súvisieť s daňovými trestnými činmi a s praním špinavých peňazí.

Ako prvý o zásahu napísal portál aktuality.sk.

Podľa portálu je obvinený súčasný šéf Tiposu Marek Kaňka, ktorý pred vstupom do verejnej funkcie pôsobil v súkromnom biznise s pohonnými hmotami vo firme Oliva group. Polícia ho však pri dnešnej akcii nezadržala. Informáciu o obvinení potvrdil aj Tipos.

"Marekovi Kaňkovi bolo vo štvrtok doručené obvinenie, v tejto súvislosti bol vypovedať na polícii. Voči obvineniu podal sťažnosť, keďže obvineniam nerozumie a momentálne ich študuje jeho právny zástupca. Podľa toho následne zváži ďalšie kroky," uviedol Tipos.

Úrad špeciálnej prokuratúry spresnil, že aktuálne vykonávajú aj ďalšie zaisťovanie a procesné úkony, patrí sem aj 19 domových prehliadok.

Zásah polície potvrdila aj hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

"Policajti NAKA vykonávajú od skorých ranných hodín vo viacerých krajoch v rámci Slovenka zaisťovacie úkony. Cieľom je dokumentovať rozsiahlu závažnú ekonomickú trestnú činnosť," konštatovala.

Poznamenala, že pre úkony trestného konania zatiaľ nie je možné k prípadu poskytnúť akékoľvek bližšie informácie. "Aby nedošlo k zmareniu či sťaženiu účelu trestného konania," vysvetlila.

„Platí to čo sme sľúbili ľuďom pred voľbami, padni komu padni, pred zákonom si musíme byť všetci rovní. Dôverujem orgánom činným v trestnom konaní, nikoho nechránime a neuznávame politiku našich ľudí,“ reagoval na obvinenie šéfa Tiposu minister financií Igor Matovič.

Premiér Eduard Heger v reakcii uviedol, že nezasahuje do práce orgánov činných v trestnom konaní. Počká si na výsledok vyšetrovania a následne sa vyjadrí. "Keďže pán Kaňka nie je podriadený predsedovi vlády, premiér nemôže voči nemu konať."

 

01 - Modified: 2023-06-09 14:01:11 - Feat.: - Title: Akcia Frajer: NAKA zadržala študenta. Obvinili ho z účasti na terorizme, našli uňho aj výbušninu 02 - Modified: 2023-06-08 11:08:46 - Feat.: - Title: NAKA v prípade nehospodárneho nakladania majetku vo vojenskom spravodajstve zatiaľ nikoho neobvinila 03 - Modified: 2023-06-10 22:12:49 - Feat.: - Title: Poľský Orlen cenami zaútočil na Slovnaft, Shell a OMV. Slovensko zažíva „Lidl efekt“ na pumpách 04 - Modified: 2023-05-26 09:25:18 - Feat.: - Title: Únik odposluchov v kauze vyšetrovateľov NAKA má pokračovanie. Začalo sa trestné stíhanie 05 - Modified: 2023-05-25 17:30:00 - Feat.: - Title: Obrat Slovenska pri palivách. Náš diesel je predražený, ukázal európsky rebríček
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
11. jún 2023 03:20