Generálny prokurátor Maroš Žilinka. FOTO: TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Žilinka kritizoval Hegera a Kolíkovú. Kvôli tomu, že volajú po zmenách v paragrafe 363

11.06.2022, 20:09
Autor:
TASRTASR

Generálny prokurátor skritizoval na sociálnej sieti premiéra Eduarda Hegera a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú za to, že "opätovne verejne spochybnili využívanie paragrafu 363 Trestného poriadku a vyslovili sa za jeho zmenu v smere zúženia či úplného zrušenia."

enerálny prokurátor Maroš Žilinka nepovažuje za správne "traumatizovanie spoločnosti" témou paragrafu 363 Trestného poriadku. Ústavní činitelia podľa jeho slov spochybňujú rozhodnutia generálneho prokurátora bez znalosti spisu.

image

Heger chce so Sme rodina rokovať o zmenách v paragrafe 363

Premiér Eduard Heger (OĽANO) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa opakovane vyslovili za zmenu znenia tohto paragrafu.

"Ak predstavitelia vládnych strán považujú popri riešení ekonomických, sociálnych, zdravotných či iných problémov občanov Slovenska práve zmenu ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku za prioritnú, na vykonanie z ich pohľadu potrebných legislatívnych zmien či úprav v Národnej rade SR disponujú deklarovanou ústavnou väčšinou 90 hlasov poslancov," povedal Žilinka na sociálnej sieti. Ak však reálne takou podporou na vykonanie zmien nedisponujú, nie je podľa neho správne spoločnosť zneisťovať spochybňovaním tohto paragrafu.

Poukázal na to, že je potrebné rešpektovať rozhodnutia vydané na základe súčasnej právnej úpravy, ktorá generálnemu prokurátorovi ukladá povinnosť zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková hovorí, že je namieste toto ustanovenie zmeniť. "Programové vyhlásenie vlády je v tom jednoznačné. Má smerovať k zúženiu tohto oprávnenia generálneho prokurátora," vyhlásila v piatok (10. 6.).

O možných zmenách v znení tohto paragrafu chce premiér Eduard Heger (OĽANO) ďalej rokovať s hnutím Sme rodina. "Žiaľ, Sme rodina aktuálny stav vyhovuje, zmenu paragrafu 363 vetuje, preto sa koalícia v týchto diskusiách nepohla," skonštatoval ešte skôr šéf vládneho kabinetu. Podotkol, že občania cítia reálnu hrozbu zneužívania tohto paragrafu na úkor spravodlivosti.

Ústavní činitelia tak reagovali po tom, čo v pondelok (6. 6.) Žilinkov prvý námestník Jozef Kandera v mene generálneho prokurátora zrušil obvinenie bývalého ministra financií a súčasného guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra z prečinu podplácania, keďže zistil porušenie zákona v jeho neprospech.

01 - Modified: 2022-07-04 09:45:07 - Feat.: - Title: Najvyšší súd vyhovel dovolaniu ministerky Kolíkovej a Martina Macka v prípade fekálnych útokov 02 - Modified: 2022-07-03 12:03:13 - Feat.: - Title: Česko ochráni Slovensku jeho vzdušný priestor, oznámil Fiala. Pomoc sa začne od septembra 03 - Modified: 2022-07-02 12:28:03 - Feat.: - Title: Pellegrini kritizuje Hegera: Príchod Volva nie je vierou investora v túto vládu, ako sa naivne domnieva 04 - Modified: 2022-07-02 22:08:49 - Feat.: - Title: "Ďakujem Richardovi, ďakujem Igorovi." Zmierenie Matoviča so Sulíkom, OĽANO podržalo šéfa SaS 05 - Modified: 2022-07-02 11:59:59 - Feat.: - Title: Heger partnerom predstavil reformu koaličnej rady, chce viac pokoja
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. júl 2022 21:59