Slovenský premiér Eduard Heger a nemecký kancelár Olaf Scholz. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Scholz: Nemecko chce posilniť svoju vojenskú rotu na Slovensku a dodať mu moderný systém protivzdušnej obrany

13.06.2022, 21:47
Autor:
TASRTASR

Eduard Heger zároveň pozval kancelára na návštevu Slovenska.

Slovensko by mohlo poskytnúť Ukrajine ďalšiu vojenskú techniku. Nemecko jej chce dodať moderný systém protivzdušnej obrany a zároveň chce posilniť svoju vojenskú rotu na Slovensku. Po bilaterálnom rokovaní v Berlíne o tom na spoločnej tlačovej konferencii informovali slovenský premiér Eduard Heger a nemecký kancelár Olaf Scholz. Heger zároveň pozval kancelára na návštevu Slovenska.

Rokovania o dodávke vojenských systémov na Ukrajinu medzi Slovenskou republikou a Nemeckom prebiehajú, ale šéfovia vlád zatiaľ viac konkretizovať nechceli.

"Nemecko chce chrániť NATO a preto sa snažíme byť prítomní v jeho východnej časti," povedal Scholz. Poskytnutie systémov protivzdušnej obrany Patriot Slovensku vníma kancelár ako dlhodobú pomoc. Ich prítomnosť nie je nijako časovo obmedzená, povedal. Heger v tejto súvislosti ocenil pomoc Nemecka pri obrane územia Slovenskej republiky.

image

Heger: Ukrajina potrebuje pocítiť podporu Európy, popri humanitárnej a vojenskej podpore tak musí dostať aj európsku nádej.

Predstavitelia krajín sa rozprávali aj o energetike a výstavbe nových LNG terminálov na prepravu skvapalneného plynu. Heger poukázal na to, že Slovensko je vnútrozemská krajina a preto potrebuje rozvíjať spoluprácu s inými krajinami na dovoze plynu.

Nemecko podľa Scholza rozhodlo o výstavbe potrebnej infraštruktúry, aby mohlo loďami privážať skvapalnený plyn. "Práve takýmto krajinám (ako Slovensko), ktoré nemajú more, chceme pomôcť," poznamenal nemecký kancelár.

Šéfovia oboch vlád sa vyjadrili aj k ambíciám Kyjeva na vstup do EÚ. Heger podporuje to, aby bol Ukrajine poskytnutý reformný tím, ktorí jej pomôže splniť podmienky na vstup do európskeho spoločenstva. Scholz v tejto spojitosti zdôraznil potrebu jednotného postoja krajín EÚ.

 

01 - Modified: 2022-09-27 19:12:41 - Feat.: - Title: Gazprom pohrozil, že zastaví dodávky plynu do Európy cez Ukrajinu 02 - Modified: 2022-09-27 17:24:00 - Feat.: - Title: Stoltenberg v rozhovore so Zelenským zopakoval, že NATO neuzná falošné referendá 03 - Modified: 2022-09-27 16:59:22 - Feat.: - Title: Uruguaj poprel obvinenia, že na referendá na Ukrajine vyslal pozorovateľov 04 - Modified: 2022-09-27 17:46:23 - Feat.: - Title: Vojenský analytik Visingr: Rusi povolávajú ľudí bez skúseností. Očakávam obrovské straty na ich životoch 05 - Modified: 2022-09-27 16:51:54 - Feat.: - Title: Heger poďakoval poslancom za súhlas so vstupom Švédska a Fínska do NATO
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. september 2022 21:25