Slovenský premiér Eduard Heger a nemecký kancelár Olaf Scholz. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Scholz: Nemecko chce posilniť svoju vojenskú rotu na Slovensku a dodať mu moderný systém protivzdušnej obrany

13.06.2022, 21:47
Autor:
TASRTASR

Eduard Heger zároveň pozval kancelára na návštevu Slovenska.

Slovensko by mohlo poskytnúť Ukrajine ďalšiu vojenskú techniku. Nemecko jej chce dodať moderný systém protivzdušnej obrany a zároveň chce posilniť svoju vojenskú rotu na Slovensku. Po bilaterálnom rokovaní v Berlíne o tom na spoločnej tlačovej konferencii informovali slovenský premiér Eduard Heger a nemecký kancelár Olaf Scholz. Heger zároveň pozval kancelára na návštevu Slovenska.

Rokovania o dodávke vojenských systémov na Ukrajinu medzi Slovenskou republikou a Nemeckom prebiehajú, ale šéfovia vlád zatiaľ viac konkretizovať nechceli.

"Nemecko chce chrániť NATO a preto sa snažíme byť prítomní v jeho východnej časti," povedal Scholz. Poskytnutie systémov protivzdušnej obrany Patriot Slovensku vníma kancelár ako dlhodobú pomoc. Ich prítomnosť nie je nijako časovo obmedzená, povedal. Heger v tejto súvislosti ocenil pomoc Nemecka pri obrane územia Slovenskej republiky.

image

Heger: Ukrajina potrebuje pocítiť podporu Európy, popri humanitárnej a vojenskej podpore tak musí dostať aj európsku nádej.

Predstavitelia krajín sa rozprávali aj o energetike a výstavbe nových LNG terminálov na prepravu skvapalneného plynu. Heger poukázal na to, že Slovensko je vnútrozemská krajina a preto potrebuje rozvíjať spoluprácu s inými krajinami na dovoze plynu.

Nemecko podľa Scholza rozhodlo o výstavbe potrebnej infraštruktúry, aby mohlo loďami privážať skvapalnený plyn. "Práve takýmto krajinám (ako Slovensko), ktoré nemajú more, chceme pomôcť," poznamenal nemecký kancelár.

Šéfovia oboch vlád sa vyjadrili aj k ambíciám Kyjeva na vstup do EÚ. Heger podporuje to, aby bol Ukrajine poskytnutý reformný tím, ktorí jej pomôže splniť podmienky na vstup do európskeho spoločenstva. Scholz v tejto spojitosti zdôraznil potrebu jednotného postoja krajín EÚ.

 

01 - Modified: 2022-07-06 12:43:07 - Feat.: - Title: Bulharsko zablokovalo bankový prevod 890-tisíc dolárov pre ruskú ambasádu 02 - Modified: 2022-07-06 12:31:16 - Feat.: - Title: Medvedev: Nápad potrestať krajinu s najväčším jadrovým arzenálom je absurdný 03 - Modified: 2022-07-06 12:10:20 - Feat.: - Title: HN24: Moskva poprela informáciu o zadržaní lode s ukrajinským obilím v Turecku 04 - Modified: 2022-07-06 13:03:00 - Feat.: - Title: Johnson nehodlá podať demisiu: „V ťažkých časoch musí vláda pokračovať,“ tvrdí 05 - Modified: 2022-07-06 12:42:21 - Feat.: - Title: Heger verí, že SaS v koalícii ostane: Nie je čas na povalenie vlády
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. júl 2022 15:15